„Je to dané například mírou nezaměstnanosti. Na Slavkovsku je nižší. Proto máme víc úředníků na sociálním odboru,“ vysvětlil tajemník bučovické radnice Antonín Kotrba.

Vedení Bučovic ovšem považuje počet úředníků na radnici za příliš vysoký. „Dochází u nás ke snižování stavů. Opatření schválila rada města, účinnosti nabude k prvnímu dubnu. Týká se tří lidí. O práci přijdou dva úředníci, jeden přejde na jiné místo,“ uvedla bučovická starostka Šárka Šilerová.

Naopak vyškovský starosta Petr Hájek se domnívá, že úředníků na tamní radnici je málo. „Na to, kolik je nové agendy, úředníků moc není. Nemáme však v plánu nabírat nové zaměstnance,“ ujistil vyškovský starosta.

Ve Slavkově u Brna je zase úředníků tak akorát. Alespoň to tvrdí tajemníka tamní radnice Pavel Dvořák. „V porovnání se správními obvody naší velikosti jsme na tom docela dobře. Nemáme žádného nadbytečného administrativního pracovníka,“ potvrdil Dvořák.
Ještě dodal, že pokud přibude nová agenda, je přijetí nového úředníka na tamní radnici až posledním řešením.

Přestože je tedy na Vyškovsku podle všeho dost úředníků, lidé s nimi nejsou moc spokojení. Vyplynulo to z ankety, kterou Vyškovský Deník položil čtenářům na svých webových stránkách. Naprostá většina návštěvníků hlasovala pro možnost Bývají nepříjemní, vždycky mi však vyhoví.

Podle vedoucího kanceláře starosty a tajemníka vyškovského městského úřadu Stanislava Kolaříka to má své příčiny. „Na některých odborech to ovlivňuje množství práce. Nebo také skutečnost, že někdo musí častěji říkat lidem zamítavá stanoviska. Nemůže se u toho usmívat,“ řekl vedoucí.

Radnice pořádá pro pracovníky školení, jak jednat s lidmi. „Všichni musí při nástupu absolvovat speciální kurzy. Hromadně je navštěvují vedoucí pracovníci,“ upřesnil Kolařík.

Vedení měst musí i tak reagovat na stížnosti. „Jednou dvakrát ročně řešíme případ, kdy si lidé stěžují na postup našich úředníků. Většinou to ale způsobuje neznalost žadatelů. Ti mnohdy nevědí, na co mají ze zákona nárok,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Několik případů stížností na úředníky řeší každoročně také slavkovská radnice. „Někdy je to způsobeno jen tím, že lidé neznají zákony. Stává se ale také, že chybu udělají naši pracovníci. V tomto případě s nimi nejdříve promluvím. Většinou to stačí. Pokud se to opakuje, může se jim to projevit i na výplatě,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Ten dává přednost prevenci. „Na poradách to celé roky býval jeden z nejčastějších bodů, o kterém jsme mluvili. Pracovníci také loni byli na komunikačních seminářích,“ doplnil tajemník.

Michal Sklenář, Josef Koudelka