DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Bolesti svalů, kloubů, hlavy a vysoká horečka. Příznaky chřipky, které pomalu ale jistě začínají trápit některé obyvatele Vyškovska. Ti ve stále větším počtu zaplňují nemocniční čekárny.

Přestože se ještě nedá mluvit o chřipkové epidemii, hygienici i lékaři z Vyškovska ji očekávají každým dnem. „Jsem připravená na to, že epidemie možná přijde během několika málo dní,“ uvedla například slavkovská lékařka Anna Zemanová.

To ostatně potvrdila i vyškovská hygienička Marie Hiršová. „Epidemie ještě nepropukla, ale to nic neznamená. Situace se nejspíš změní během jednoho nebo dvou týdnů,“ řekla Hiršová.

Jak ještě upozornila, právě dnes mají lidé poslední možnost nechat se očkovat proti chřipce. V dalších dnech už totiž bude pozdě. „Protilátky se v těle vytvářejí čtrnáct dní. Jenomže zájem ze strany pacientů nastal až teď, a to je problém. Je možné, že už vakcínu ani neseženou. Lékárny je stahují z prodeje,“ doplnila Zemanová.

Zájemci už očkovací látku zřejmě neseženou v nemocniční lékárně. „Vakcínu jsme skutečně stáhli z prodeje. Jedinou možnost, kterou pacienti mají, je, že jim ji objednáme,“ upřesnila lékárnice Hana Legeňová.

Ne všichni lékaři na Vyškovsku ovšem ještě očkují. Smůlu mají například ti, kteří chodí do Vyškova k Janě Pavlasové. „Teď už neočkuji, epidemie má přijít za několik málo dní. Několik lidí s příznaky chřipky už jsem ošetřovala, ale pravá chřipka se čtyřicítkami horečkami tady ještě nebyla,“ svěřila se Pavlasová.

Její pacienti, kteří se nestihli nechat naočkovat a mají zájem, nemusí věšet hlavu. Sice si budou muset udělat výlet do Bučovic, ale tam jim vakcínu pravděpodobně píchnou. „Mám informaci, že ještě tento týden můžu očkovat. To znamená, že dnes lidé mají poslední možnost,“ potvrdila bučovická lékařka Ludmila Kopáčová.

Doslova s křížkem po funuse přiběhl včera do ordinace své lékařky Stanislav Tvrdík z Vyškova. „Podařilo se mi skončit dřív v práci. Zašel jsem si tedy ke své doktorce, abych se nechal naočkovat. Řekla mi, že už je pozdě,“ uvedl Tvrdík.

Nenechávají se ovšem očkovat jen dospělí, zájemci se plnily i ordinace pro děti a dorost. „Rodiče v tomto týdnu využívali možnosti vakcinace svých dětí. Smůlu měli ovšem ti, kteří přišli s ratolestmi mladšími tří let. V takových případech se musí vakcína píchat dvakrát,“ uvedl ivanovický lékař Luděk Vincent.