Naposled v polovině února. „Vyškovská brána je otevřená Olomouckému kraji. Při inverzi se v ní pak nečistoty držely,“ sdělil při nedávné smogové situaci Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Stanici tak prosazují někteří představitelé Vyškova. Podle zastupitelky Jany Podrápské by byla vhodná pro orientaci starších obyvatel. „Na vyšší koncentrace nečistot by mohli reagovat i rodiče a školy, kvůli vycházkám s dětmi,“ podotkla.

Podobně to vidí i vyškovský a jihomoravský zastupitel Roman Celý. Kraj proto požádal, aby projednal možnost zřízení stanice. „Lidé by měli vědět, co jim hrozí, a přizpůsobit se tomu,“ poukázal Celý.

125
mikrogramů na metr krychlový polétavého prachu naměřila stanice v Prostějově za smogové situace v polovině února. V okolí Vyškova byly podle odborníků podobné hodnoty. Hraniční hodnota je 100 mikrogramů.

Psali jsme k tématu => Smog ve Vyškově? Zřejmě nejhorší na jihu Moravy, varují odborníci

Podle zastupitele Jiřího Polednika je však nejdřív třeba zjistit, zda a jak často smog limity ve Vyškově překračuje. „Pokud jde o dlouhodobý problém, pak by stanice stát měla. Pokud ne, bylo by zbytečné, aby měřila čistý vzduch,“ uvedl.

Jediná stanice k měření čistoty ovzduší ve Vyškově funguje od roku 2003 u školy na Letním poli. Je manuální. „Podle dat za rok 2015 na ní nebyly platné imisní limity překročené,“ uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Celý zvažuje, že by mohl kraj na výstavbu i provoz nové stanice přispívat. „V rozpočtu pro tento rok nejsou na tyto záležitosti vyčleněné peníze,“ upozornila mluvčí.

Psali jsme k tématu => Smog na Vyškovsku? Možná nejhorší situace v kraji. Region je otevřená brána

Neutrální postoj k návrhu zaujímá radnice. „Pokud se ve městě objeví zařízení, ze kterého budou data k dispozici on-line, několik jednotlivců sledující smogovou situaci to určitě ocení, přesto si nemyslíme, že by pak lidé méně vyjížděli autem nebo zkracovali pobyt venku na nutné minimum," řekl mluvčí Vyškova Michal Kočí.