Výměna desítek oken nebo parket na pódiu hlavního sálu vyškovského Besedního domu? Podle divadelníků i obyčejných návštěvníků kulturních setkání v okresním městě doslova povinnost.„Šla jsem kolem Besedního domu, když měla koncert kapela Olympic a docela to dunělo. Bratr mi zase říkal, že při koncertu Katapultů myslel, že snad okna úplně vyskočí do ulice," uvedla například Vyškovanka Jana Sedláčková.

Vedení Městského kulturního střediska má pro Vyškovany dobrou zprávu. Výměna oken ale rozhodně nebude zadarmo. „Výměna všech oken v Besedním domě nás podle předběžných odhadů vyjde na víc než dva miliony korun. Jakmile se doladí detaily, vypíšeme výběrové řízení na firmu, která práce zajistí. Náš provoz je podobný jako u škol, které mají o prázdninách možnost pustit do svých prostor dělníky. Výměnu uděláme asi na etapy, uvidíme, zda stihneme něco už právě přes léto," prozradil ředitel Městského kulturního střediska Luboš Kadlec.

Výměnu hodlá Městské kulturní středisko hradit ze svých zdrojů z pronájmu nebo z provozních peněz. Druhou prioritou je oprava jeviště. „Dalších dvě stě tisíc korun bude stát výměna parket na hlavním pódiu. Jejich stav skutečně není dobrý," uvědomuje si ředitel.

To, že parkety na jeviště nepatří, dobře vědí hlavně divadelníci z vyškovských amatérských souborů. „Je to samozřejmě nesmysl. Na parkety se nedá nic přichytit, vržou, kloužou, a tím pádem ruší představení," připomněl režisér Divadla bez střechy Rado Mesarč.

Jeho slova potvrzuje také dlouholetý divadelník a režisér Alexandr Novák. „Navíc jsou stále v horším stavu. Divadelníci budou za výměnu pochopitelně rádi. Vždyť třeba u tance je pohyb na parketách až nebezpečný," upozornil Novák.

Besední dům má navíc poměrně velké sklepy. Už dlouho se uvažuje nad tím, zda by nemohly sloužit klubovým hudebním večerům. „Nejprve musíme zajistit zamezení pronikání vlhkosti. Máme připravený posudek. Nejprve by se jednalo o sanaci omítek a vůbec odstranění problému, který způsobuje prostupování vlhkosti ze spodních vod. První fáze by stála zhruba milion korun. Pokud bychom ale chtěli zprovoznit sklepy k využití pro klubové záležitosti, tak to bychom se pohybovali v částce ke třem milionům korun," odhadoval Kadlec.

Městské kulturní středisko má ve správě také kino Sokolský dům. To nejvíc trápí nepohodlné sedačky. „Žádali jsme kvůli výměně o dotaci z Fondu kinematografie ve výši asi tří a půl milionu, aby odpovídaly dnešním standardům. S dotacemi nicméně upřednostňují kina, která žádají o digitalizaci, kterou my už máme, takže jsme nebyli úspěšní," připomněl ředitel.

Výměny tvrdých a nepohodlných sedaček se ale nevzdává. „Obávám se ale, že to budeme muset řešit z vlastních zdrojů ve spolupráci se zřizovatelem, tedy městem," dodal Kadlec s tím, že i na budově Sokolského domu je nutná výměna oken.