Vítr ve vlasech a na tváři, slunce a modré nebe. A potom ohlušující řev a pod nohama dunivé otřesy. Z prehistorické džungle se právě vynořuje obrovský dinosaurus. Ještě intenzivnější zážitek čeká od letoška návštěvníky vyškovského dinoparku. Trojrozměrné kino, které dosud lákalo návštěvníky iluzí prehistorického světa, se totiž změnilo ve 4D. Součástí promítání teď bude i pohyblivá podlaha a umělý vítr.

Novou sezonu dinopark otevírá v sobotu. „Největší novinkou je právě přestavba trojrozměrného kina na čtyřrozměrné. Spolu s novým filmem Triceratops návštěvníkům představíme i pohyblivou podlahu a umělý vítr synchronizovaný s dějem filmu tak, aby zážitek byl co nejopravdovější,“ uvedl provozovatel vyškovské atrakce Jiří Machálek.

Vodní masožravec

Kino však není jediná novinka, která návštěvníky dinoparku čeká. „Novinkou letošní sezony bude devět metrů dlouhý robotický model liopleurodona, vodního masožravce ze spodní křídy, obávaného dravce pravěkého moře, který je známý i z filmu Jurský park,“ prozradil Machálek.

Dalším novým přírůstkem v řadě modelů bude suchozemský polacanthus, šestimetrový býložravec, který žil před stopětadvaceti miliony let.

Do dinoparku se lidé dostanou jedině speciálním Dinovláčkem, který vyjíždí z areálu vyškovského zooparku. „Oproti loňsku máme za stejnou dobu už o dva tisíce návštěvníků víc, takže když vyjde počasí, mohla by být tato sezona velmi dobrá. Loni jsme měli celkovou návštěvnost za dinopark i zoopark sto devadesát tisíc lidí. Samozřejmě by nás potěšilo, kdybychom tuto hranici překonali,“ podotkl ředitel zooparku Josef Kachlík.

Hodně lidí podle něj láká Hanácký statek, replika skutečného hospodářského stavení, kterou zoopark otevřel loni. „I když je zima, můžou se v něm návštěvníci ohřát, bývá tam hodně akcí, takže rozhodně zvedá návštěvnost. Novinkou je také hvězdárna, kterou máme ve své správě, je v ní teď nový dalekohled pro denní pozorování, takže i to je určitě pro lidi zajímavé,“ doplnil Kachlík. Dodal, že podle návštěvnosti se zoopark rozhodne, jestli může investovat do nových expozic, které má v plánu.

Až do května jen o víkendech

Dinopark bude až do poloviny května otevřený jen o víkendech, výjimkou budou velikonoční svátky, kde se lidé na dinosaury můžou podívat i ve čtvrtek, v pátek a v pondělí. „Od 19. května bude otevřený denně, a to vždy od devíti hodin ráno do šesti hodin večer, tedy ve stejnou otevírací dobu, jakou má zoopark,“ řekl Kachlík.

Do vyškovských parků se letos chystá podívat například i Jitka Navrátilová z Brna. Těší se hlavně na přestavěné kino. „Dinosauři jsou fajn, ale ve čtyřrozměrném kině jsem ještě nebyla, a tak mě to láká. Mám 3D filmy velmi ráda, příteli se z nich bohužel dělá špatně, tak na mě bude prostě muset počkat před kinem,“ řekla s úsměvem Navrátilová.

Letošní sezona je pro vyškovský park už sedmá. V současné době je v něm na šestihektarové ploše k vidění téměř sedmdesát pohyblivých i nepohyblivých modelů dinosaurů, kosterních pozůstatků, kostí, lebek a dalších exponátů.

Park je součástí vyškovské zoo a návštěvníci se do něj dostanou speciálním Dinoexpresem. V parku také roste prehistorická borovice, nejstarší rostlina na světě, kterou před několika lety objevili vědci v australské divočině. Loni navštívil vyškovský dinopark už miliontý návštěvník.