Zvažovali přitom více možností. „V záloze máme například modřín na bývalém dědickém hřbitově, lípu ve venkovním posezení restaurace Kojál nebo vrby v Nosálovicich. O nich se ale místní dozví více na plánované podzimní výstavě v turistickém informačním centru,“ doplnila Taušová.

Celostátní anketa Strom roku má za sebou už osmnáct ročníků. „Chceme jejím prostřednictvím podpořit aktivní lidi v péči o dřeviny v jejich okolí a představit společnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Stromy jsou totiž svědky naší historie a dávají naší krajině nezaměnitelnou tvář,“ informovala za pořadatele akce Anna Poledňáková.

Navíc mají podle ní řadu nevyčíslitelných přínosů. „Poskytují třeba stín, domov pro všemožné organismy, ochlazují okolí, pomáhají zadržovat vodu v krajině, ale také chrání půdu před erozí. Abychom mohli dary stromů přijímat, musíme je nejen sázet, ale především o ně pečovat, k čemuž se anketou snažíme vést,“ vyjmenovala Poledňáková.

"Jilm vaz" je ve Vyškově posledním pozůstatkem parku, který byl v prostoru mezi dnešním gymnáziem a zahradou dnes už neexistujícího Německého domu. „Strom je vysoký jednadvacet metrů a obvod jeho kmene je 271 centimetrů. Jestli postoupí do finálového hlasování odtajní pořadatelé na www.stromroku.cz po šestnáctém červnu,“ doplnila Taušová.

Podle mnohých místních má šanci na úspěch. „Určitě ji má. V tom parčíku jsem v podstatě vyrostla,“ komentovala na stránkách spolku například Olga Hynštová z Vyškova.

Nominováno bylo čtyřiapadesát dřevin, výběr se tak od poloviny měsíce zúží na dvacet. Rozhodnou o tom porotci. Hlasovat bude možné ve finále od jedenadvacátého července do jedenáctého října. „Za celou dobu jsme včetně letoška přijali téměř patnáct set nominací. Hlasů bylo od roku 2001 odevzdáno přes 720 tisíc,“ komentovala Poledňáková.

Osud nominovaného vyškovského jilmu je spjatý bývalým parkem. S nápadem na jeho zřízení přišel vyškovský Okrašlovací spolek už v roce 1910. Během několika let jeho členové uspěli. Park však v sedmdesátých letech ustoupil čtyřproudovému průtahu městem. Jilm všechny problémy ustál, i když ho později ohrožovala ještě rekonstrukce podchodu.