Po sedmi letech na postu druhého muže okresního města a rok před komunálními volbami složil svou funkci vyškovský místostarosta Luboš Kadlec. Důvody k tomuto závažnému rozhodnutí zatím nesdělil.

„Jsem teď plný emocí. K rezignaci na funkci místostarosty mě vedly osobní důvody, ale nechci se k tomu prozatím nějak podrobně vyjadřovat, nezlobte se,“ řekl včera Vyškovskému deníku Rovnosti Luboš Kadlec.

Starosta Vyškova Petr Hájek Kadlecův krok nechtěl hodnotit. „Je to fakt, který proběhl. Já jsem to jako starosta ze zákona musel oznámit na nejbližším zasedání zastupitelstva, což se stalo. Žádné pocity z toho nemám,“ prohlásil po skončení jednání Hájek (ČSSD).

Podle poslance Parlamentu, předsedy Oblastního sdružení ODS Vyškov a zastupitele Michaela Hrbaty o velkou změnu pro město nepůjde. „Luboš rezignoval z osobních důvodů. Do dalších voleb už by stejně nekandidoval. Na post místostarosty chceme dosadit nynějšího zastupitele a radního za ODS Karla Jurku. Slibujeme si od toho zvýšení efektivity práce. Potřebuje se to všechno trochu rozhýbat,“ zdůvodnil Kadlecovu rezignaci Hrbata.

Podle něj však na ostatních postech současný místostarosta zůstává a s Jurkou ho bude pojit velmi úzká spolupráce.

Některé zastupitele Kadlecův krok moc nepřekvapil. „Informace o rezignaci vyškovského místostarosty se přemílala v kuloárech, oficiálně jsme ale o ničem nevěděli. Považuji to za důsledek pnutí ve vládní koalici. Chci věřit, že se nejedná o boj o koryta, ale o výměnu podloženou skutečně závažnými důvody. Jde o ukázku politiky, jež se nedělá v orgánech města, ale v zákulisí. Pan Kadlec sedm let fungoval jako místostarosta a nebyl s tím žádný problém,“ komentoval situaci vyškovský zastupitel Radek Mikulka (Volba pro město).

Také vyškovští komunisté se o Kadlecově rezignaci doslechli už před časem. „Pro nás ani pro město to nic neznamená. S námi se o této záležitosti nikdo nebavil, to si upekli v koalici. Oficiální cestou jsme se to dozvěděli dnes poprvé,“ řekla například zastupitelka Blanka Chaloupková (KSČM).

Nového místostarostu schválí vyškovští zastupitelé na mimořádném zasedání, které svolá starosta Vyškova Petr Hájek, a to nejdříve 5. října. Dnešní Hrbatův návrh na zařazení mimořádného bodu programu, kterým se mělo stát schválení Karla Jurky, zastupitelé smetli ze stolu.

PETRA ŠPIDLÍKOVÁ A MICHAL SKLENÁŘ