Střepy od lahvového piva, vína, rozbité sklenice. Spící bezdomovci povalující se na lavičkách. Takový obrázek se velmi často naskýtá lidem, kteří zavítají do vyškovského parku Smetanovy sady.

Vyškovanka Alena Klčková často jezdí do parku na kolečkových bruslích a také tam chodí se svým malým synem na procházky. „Rozčiluje mě, kolik se tam povaluje rozbitého skla, hlavně po víkendových akcích. Ničím výjimečným nejsou ani převrácené odpadkové koše a rozbité láhve na cestě i v řece,“ potvrdila Klčková.

Ještě dodala, že kvůli střepům musela měnit kolečka u dětského kočáru. „V obchodě mi řekli, že ta původní jsou úplně rozpíchaná právě od rozbitého skla. To není jediná věc, která mi vážně vadí. V uličkách parku, které jsou jakoby bokem, spí každé ráno bezdomovci. Zajímalo by mě, proč s tím strážníci nic nedělají,“ ptala se Klčková.

Vyškovská městská policie tam ovšem podle velitele Petra Sedláčka chodí pravidelně. „Problém je v tom, že když bezdomovec spí venku na lavičce, ničeho se nedopouští. Můžeme to kvalifikovat tak, že budí veřejné pohoršení. Samozřejmě lavičky nejsou určené k tomu, aby na nich někdo spal. Vždy ale musí být nějaký oznamovatel, který je pohoršený a nahlásí nám to,“ uvedl velitel vyškovských strážníků.
Stejně jako Sedláček tvrdí, že jeho muži pravidelně dohlíží na park, i městská společnost Vyškovské služby prý poctivě plní svoje povinnosti. Alespoň to tvrdí ředitel podniku David Olejníček. Dělníci tam prý každé pondělní ráno uklízejí. Začínají na Masarykově náměstí a pokračují do Smetanových sadů.

„Jde totiž o dvě místa, kde bývá opravdu velký nepořádek. Na náměstí se někdy víří vítr a papírky z odpadkových košů jsou opravdu všude. Ukázkou projevu vandalismu jsou zase Smetanovy sady,“ uvedl Olejníček.

Ten ještě dodal, že zaměstnanci Vyškovských služeb kromě vynášení košů mapují a uklízejí i další nepořádek. „Ale moc často neřešíme problém, kdy se na chodnících válí rozbité láhve. Pokud tomu tak je, vždy se to snažíme co nejdřív zamést, ale nejezdíme po všech těch menších přípojných uličkách. Ne všeho si můžeme všimnout. Pokud návštěvníci parku zpozorují nepořádek, mohou zavolat. Pošlu tam naše lidi,“ řekl Olejníček.

Vyškovské služby uklízí Smetanovy sady, pokud se tam válí odpadky, i častěji než jen v pondělí. „Když je tam opravdu něco v nepořádku, uklízíme park třeba i v pátek nebo klidně hned v úterý. Podle potřeby tam jezdí zametat i náš speciální zametací stroj. Náš člověk, který chodí s multikárou vynášet koše a vidí nerozbitou povalující se flašku, tak ji samozřejmě sebere. Ale nemá čas zametat střepy,“ vysvětlil Olejníček.
Někteří lidé ovšem nedbají na své prostředí a dokážou kolem sebe udělat nepořádek. To si myslí například mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. „Pochopitelně chceme, aby úklid města byl co nejefektivnější.

Takže o něm stále přemýšlíme, sledujeme různá místa ve městě a hledáme řešení, jak to udělat co nejlépe. Přímo pro Smetanovy sady nějaké změny plánujeme,“ naznačila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.