Ještě donedávna, když chtěli jít třeba na hřbitov, obyvatelé sídliště Palánek ve Vyškově museli obcházet hodně velkou část města. Nyní už ovšem ušetří nejen energii, ale také čas. Vyškovská radnice totiž vyslyšela jejich prosby a otevřela druhou bránu do zámecké zahrady.

„Zprůchodnění parku mi snadní život. Nebudu ho už muset obcházet, za to jsem moc ráda. Večer klidně může být zavřený, jinak by se asi stal lákadlem pro vandaly, kteří by tam jen dělali nepořádek,“ svěřila se například obyvatelka Palánku Věra Jindřicovská.

Právě kvůli obavám z výtržníků město nechtělo hodně dlouhou dobu zahradu otevřít z obou směrů, jak tomu bylo dřív, před rozsáhlou rekonstrukcí. „Co se týče památek, zastávám silně konzervativní přístup. Nesmířím se s tím, že ze zámecké zahrady bude průchozí zóna,“ uvedl před časem vyškovský zastupitel Radek Mikulka.

K tomu ještě dodal, že si nemyslí, že by historickým objektem měli procházet lidé proto, aby si zkrátili cestu k nákupním střediskům. „Nepřekvapilo by mě, kdyby lidé chtěli, aby město zpřístupnilo i bránu za zámeckou lodžií. Měli by to pak blíž k hypermarketu,“ nechal se slyšet Mikulka.

Vyškované si ovšem nemyslí, že zprůchodněním zahrady vandalové budou mít víc příležitostí k řádění. „Pokud je někdo darebák, tak by mu stejně ve výtržnictví nezabránilo ani to, kdyby park byl neprůchozí,“ myslí si třeba Jan Křetinský.

Aby ovšem vedení města a další obyvatelé Vyškova mohli mít klidné spaní a nemuseli se o zahradu strachovat, hlídají ji teď víc než dřív vyškovští strážníci. „Pravidelné kontroly tam dělat nebudeme, ale budeme do parku chodit hodně často,“ potvrdil velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Pokud by se i přes kontroly stalo, že zámecká zahrada bude poznamenaná řáděním výtržníků, město druhý vchod opět zavře. Uvedl to vyškovský místostarosta Roman Celý.

V současné době můžou zájemci navštěvovat park od sedmé hodiny ranní do osmé večerní, a to až do konce června. Přes letní prázdniny bude zahrada otevřená až do jednadvacáté hodiny.