Zatímco loni byl seznam rekvalifikací na Vyškovsku velmi omezený, díky veřejné soutěži jich pracovní úřad teď má k dispozici skoro dvacet. „Zájemci si teď můžou vybírat z osmnácti okruhů, s výjimkou dvou už máme všechny podepsané generálním ředitelem v Praze," potvrdil ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Informace o nabídce aktuálních kurzů nezaměstnaní získají nejen na oddělení rekvalifikací nebo jakémkoliv pracovišti úřadu práce, ale nově i na úředních deskách obecních úřadů.

„Ne všichni lidé mají možnost se o kurzech dozvědět. Proto jsem obnovil službu spočívající v rozesílání přehledu zahajovaných kurzů všem obcím, aby ho jejich starostové vyvěsili na úřední desce. Tak budou mít všichni šanci informovat se, co právě nabízíme," upřesnil Marek.

Podle jeho informací nejsou rekvalifikace jen výsadou úřadů práce. Několik jich vysoutěžily i firmy z Vyškovska. „Vyhrály určitá výběrová řízení, jejichž součástí jsou i zajímavé rekvalifikační kurzy. Takže s nimi spolupracujeme. Účastníky jsou i naši uchazeči o zaměstnání. Výhodou pro nás je, že nás to nic nestojí," zmínil ředitel.

Jedním takovým podnikem z regionu je firma Beve. V oblasti vzdělávání nabízí počítačové, ekonomické a účetní kurzy, školení pro hospodyně v domácnosti, recepční, operátory call centra a další.

Kurzů je celkem přes dvacet. „V únoru například začne program Základy podnikání, který už je plně obsazený. Za několik týdnů ale budeme hledat další zájemce do dalšího běhu tohoto kurzu. Lidé, kteří se k nám přihlásí prostřednictvím úřadu práce, mají rekvalifikaci zadarmo," uvedl poradce ze společnosti Beve Antonín Holubář.