Budoucnost parku je tak stále ve hvězdách. „Celková studie je připravená. Plány ovšem brzdí vlastnické vztahy k pozemkům. K dohodě zatím nedošlo,“ uvedl vedoucí odboru územního plánování vyškovské radnice Jiří Plášil.


Mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová potvrdila, že vybrané místo je stále v soukromém vlastnictví. Podle ní jde o parcely mezi vyškovským zooparkem a rybníkem Kačenec. Problém je prý v tom, že jejich původní majitel zemřel a pozemky jsou předmětem dědického řízení. Jedinou dědičkou je Vyškovanka Monika Plhalová. „Zatím nic nevlastním, takže ani nemůžu nic prodávat,“ řekla Plhalová.


Přestože se problém s vybudováním lesoparku ocitl ve slepé uličce, vyškovští úředníci se chtějí alespoň o kousek pohnout z místa. „Vím o tom, že existuje architektonická studie, která řeší celou rozsáhlou oblast v podstatě od zámku až po Kačenec. Letos máme v plánu vyřešit chodníky mezi zámkem a zooparkem, kolem Orlovny a hřbitova,“ dodal Kramář.


Ačkoliv většina Vyškovanů o plánu radnice moc neví, myšlenka nového parku se jim zamlouvá. „Zeleně není nikdy dost. Takže lesopark bych rozhodně uvítala. Taková klidová zóna ve Vyškově by byla hodně příjemná,“ podělila se o názor například Petra Zehnalová.


Úplně zkrátka ale obyvatelé okresního města nepřijdou. Město totiž chce rozšířit tamní park Smetanovy sady o dalších přibližně pět hektarů. „Lidé se mohou těšit na novou rozsáhlou výsadbu zeleně, cesty pro pěší, atrakce pro děti, pergolu a úpravu odpočívadel. Přibude také veřejné osvětlení,“ naznačil vyškovský starosta Petr Hájek.


Stromy a dalšími dřevinami chtějí zvelebit město i jeho okolí také radní z Ivanovic na Hané. Lesopark tam vznikne u výjezdu na Pustiměř vpravo od silnice. Biocentrum chtějí vytvořit rovněž v Komořanech, kde místním zeleň také citelně chybí.

MILUŠE PLANIČKOVÁ
MARTINA VILÍMOVÁ