Téma číslo jedna posledních dní ve Vyškově není podle všeho založené na pravdě. Mezi lidmi z okresního města totiž propukla doslova panika, když se dozvěděli, že budovu bývalého Okresního stavebního podniku na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice by měly obývat rodiny z brněnského Cejlu, Francouzské a Bratislavské ulice.

Redakci Vyškovského deníku Rovnosti se podařilo zkontaktovat jednatele firmy Kando Josefa Kalu, která je vlastníkem budovy. „Je to absolutní fáma. Nevím, odkud to vzniklo. Zřejmě si to musela vymyslet konkurence. Určitě nás to poškodilo, mám schůzku s právníkem, budeme celou situaci řešit,“ nastínil plány Kala.

Budova, kterou firma rekonstruovala, je prý těsně před kolaudací. Obyvatelé takzvaného brněnského Bronxu mezi jejími novými obyvateli ale prý rozhodně nebudou. „To určitě ne. Kolaudace budovy má být už tento týden,“ potvrdil jednatel.

Podle jeho slov mu vyškovské úřady hází klacky pod nohy už od doby, kdy rekonstrukci budovy řešil přes autorizovaného inspektora, a ne přes stavební úřad, což nový stavební zákon umožňuje.

Radnice je proti

Úkolem inspektora je zajištění zkráceného stavebního řízení a vydání certifikátu, kterým se nahrazuje vydání stavebního povolení. „Od té doby byly stále nějaké problémy. Pořád jsme se nemohli domluvit. Na úřadech mě posílali jen ze dveří do dveří, proto jsem si najal firmu, která se o zkolaudování budovy stará,“ vysvětlil Kala.

Právě proti zkolaudování objektu stojí vyškovská radnice. Stavební firma podle ní totiž na požadavky města nebrala zřetel. „Budova nesplňuje řadu našich podmínek,“ upozornil místostarosta města Roman Celý. Jedním z problémů je připojení budovy k elektrické síti, přičemž město nedalo souhlas k vedení přípojky přes jeho pozemek. Další úskalí vidí město v nedostatečném počtu parkovacích míst. „Přitom podle certifikátu, který mám od inspektora, není potřeba tolik parkovacích stání, protože se nejedná o novostavbu, ale pouze o rekonstrukci,“ hájil se Kala.

V současné době má nicméně firma na stavebním úřadě požádáno o kolaudační souhlas na část stavby. „Uvidíme, jak bude řízení probíhat,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.

Objekt čítá na pětačtyřicet zrekonstruovaných bytů, o velikosti od 1+1 do 4+1. O tom, jací lidé by se do Vyškova mohli stěhovat, se vedla v minulých dnech nejen na vyškovské radnici řada diskusí. „Nechce se mi věřit, že by se kterékoliv město uchýlilo řešit problémy a spory s některými svými obyvateli přestěhováním do jiného města. Na tomto místě je však nutné zmínit také fakt, že objekt patří soukromé společnosti. Město nemá možnost ovlivnit, komu firma byty pronajme nebo prodá,“ prohlásil minulý týden Hájek.

Radnice Brna-středu, pod kterou lokality spadají, stěhování rezolutně odmítla. „Došlo k nějakému mediálnímu pootočení. Mohu jednoznačně vyvrátit, že by k nějakému přesunu na Vyškovsko mělo dojít. Naše radnice nic takového neplánuje,“ ujistil starosta Libor Šťástka.