Studenti vyškovského gymnázia 3.B třídy v průzkumu Vyškovského deníku Rovnosti jedničkami na oznámkování práce vyškovské radnice šetřili. Většinou převažovaly dvojky a trojky. Výsledná známka ale není nejhorší.

„Pomoc škole jsem oznámkoval čtyřkou. Radní by nám mohli přispět třeba na projektory, lampy, topení,“ řekl student Jan Skácel.

Za pomoc škole padla i „kule“

Jeho spolužák Jan Smelík dal stejné kategorii dokonce pětku. „O žádné pomoci škole totiž nevím,“ vysvětlil Smelík. Ten nedal ani jedinou jedničku. „Není totiž za co. Například nevyhovuje kulturní nabídka pro mladé. A také kino by mohlo mít pohodlnější sedačky a v nejlepším případě i digitální obraz,“ dodal Smelík.

Jiným zase nevyhovovalo dopravní spojení. „Špatné je dojíždění do Ivanovic na Hané ve večerních hodinách. Není proto možné vydat se do Vyškova za kulturou,“ uvedl Martin Šamalík.

Zato si pochvaloval sportovní nabídku. „Dá se koukat na fotbalové zápasy anebo si jít aktivně zasportovat například do skateparku, “ dodal Šamalík.

Třídní důtku by osm gymnazistů udělilo za špatně odmetené chodníky. Šest za vietnamské obchody na náměstí. Několik sportovců také mrzí takřka dezolátní stav zimního stadionu. Objevila se i kritika na odpadky na chodnících a horší úklid města. Chybí jim i autobusové spoje, kterými by mohli z Vyškova odjet v noci po koncertu, a že oprava podchodu, která spojuje centrum Vyškova s ulicí, kde gymnázium sídlí, trvá už příliš dlouho.

Naopak čtyři respondenti chválili opravené památky, tři ocenili žánrově pestrou kulturu, tři zaznamenali zlepšení sportovního zázemí a jeden modernizaci sídlišť.

Ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement hodnotí výsledky jako přiměřené věku studentů. Myslí si však, že při hodnocení pomoci města škole byli zbytečně tvrdí. „Studenti mnohdy neví, že za mnoha aktivitami je město, přestože našim zřizovatelem je kraj,“ uvedl Klement.

Na druhou považuje za pozitivní, že si uvědomují neustálé obnovování a zkrášlování města a možnosti kulturního a sportovní vyžití. „To je dobré ocenění práce radních,“ dodal ředitel.

Podle starosty Vyškova Petra Hájka je nutné některé věci upřesnit. „Je třeba si například uvědomit, že skladbu obchodů nemůžeme ovlivnit. Soukromí majitelé se je snaží výhodně pronajmout,“ reagoval na kritiku Hájek.

Za jiné věci zase nezodpovídá město, ale kraj. Hájek je například přesvědčený, že dopravní spojení není špatné. „Vyškov má na rozdíl od některých jiných měst výhodu autobusového i vlakového spojení. Integrovanou dopravu určuje kraj a půlnoční spoj nebude efektivní. Také stavba podchodu je sdruženou investicí s krajem. Práce jdou podle plánu. Už se pracuje na stavbě atria, které bude sloužit hlavně právě gymnazistům,“ dodal starosta.

Pochvaly Hájka těší. Vyškov totiž do oprav památek, jako například hřbitovní kaple či lodžie, vložil nemalé peníze. Jako nový teď vypadá i sportovní areál za parkem či ragbyové hřiště. Postupně se opravují i sídliště. Kulturu s pestrým programem pro všechny věkové kategorie zajišťuje jak kulturní středisko, tak i knihovna.

Ředitel Vyškovských služeb zodpovídajících za úklid komunikací David Olejníček připomenul, že jeho pracovníci mají na starost takřka pětašedesát kilometrů chodníků. „Prioritní jsou hlavní tahy. Pokud se k některým místům dostaneme později, je možné, že už jsou zašlapané. Denně řešíme potíže, že se na ně s technikou kvůli zavazejícím autům nedostaneme. Uživatelé by ale měli mít také na paměti, že by měli povětrnostním vlivům přizpůsobit i svou chůzi,“ hájil se Olejníček.