Akce s názvem Messenger 2 2012 odstartovala na začátku týdne. „Jde o odborné taktické cvičení, jehož cílem je nejen prověřit připravenost jednotek 6. úkolového uskupení Armády České republiky k nasazení v misi Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly, ale také udělit jim závěrečné certifikáty k tomuto poslání," uvedl velitel Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov Ján Kožiak, který zároveň řídí akci Messenger.

Cvičení by podle něj mělo prověřit mimo jiné schopnost velitele a štábu zabezpečit efektivní a nepřetržité velení jednotkám a zajistit komunikaci s nadřízenými na různých úrovních.

Společně s jednotkami 6. úkolového uskupení se druhého letošního Messengeru účastní příslušníci několika dalších složek. Například 14. jednotka chemické a biologické ochrany. „Jejím hlavním posláním je provést komplexní chemický průzkum na území celého Afghánistánu. Výcvik prověří schopnosti vojáků útvaru, jako je například průzkum míst s pravděpodobným výskytem průmyslových nebezpečných látek, kontrola a sledování přítomnosti zdraví škodlivých chemických a biologických látek ve vzduchu, vodě a půdě, prevence infekčních chorob a nakládání s odpady," vyjmenoval Kožiak.

Nově je součástí výcviku jednotka s názvem Odřad odsunu, která po pěti letech ukončí činnost českého provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. „Při cvičení má tato jednotka základnu na srubovém táboře a je imitací základny v provincii Lógar. Její členové budou muset ukázat, že jsou schopní zabezpečit přesun vojenského technického materiálu z daného prostoru a také z kábulského letiště," doplnila mluvčí dědické posádky Monika Nováková.