"Nejde nám o popcorn a podobné doplňkové služby. Podstatné pro nás je, že ve vyškovském kině se skutečně nedá sedět. Chceme být při sledování snímků v pohodlí. Zvlášť proto, že navštěvujeme zejména dvou- až tříhodinové filmy. Když má člověk takovou dobu sedět v Sokolském domě, raději si to rozmyslí. A to nejsem žádná citlivka. Dá se říct, že nepohodlné sezení je jediným důvodem, proč jezdíme do Brna," zhodnotila například Lenka Štěrbová z Lulče.

Zajedno je s ní i Petra Straková z Vyškova. „Sedačky v kině jsou opravdu šíleně nepohodlné. Nevydržím se tam v klidu dívat na film, tím pádem si ho ani neužiji. Myslím, že hlavně štíhlejší lidi opravdu trpí, protože je sedadla skutečně tlačí, a je pro ně těžké to vydržet," upozornila Vyškovanka.

Není jednoúčelový

Podle ředitele Městského kulturního střediska ve Vyškově Luboše Kadlece si je město problému vědomé. „Stav sedaček opravdu není úplně ideální. Nemůžeme se ale srovnávat s multikiny v Brně, protože tam mají jednoúčelové sály. V momentě, kdy by byl takový i v Sokolském domě, bylo by podstatně jednodušší zajistit kvalitnější sezení. V tomto okamžiku hledáme řešení, které bude výhodné jak pro pořádání plesů, tak i filmových představení," přiblížil Kadlec.

Kina to podle něj obecně v dnešní době nemají úplně lehké. A když v nich navíc chybí určitý komfort, je návštěvnost ještě nižší. „Je to škoda, protože máme 3D systém a digitální technologie, které odpovídají nejpřísnějším požadavkům, a jsme okamžitě schopní vysílat premiérové filmy současně s Brnem," krčil rameny Kadlec.

Řešení, jak zpříjemnit divákům chvíle při sledování filmů, už je ovšem na cestě. „Nechali jsme udělat dvě vzorová vypolstrovaná sedadla, jsou měkčí, a pokud se osvědčí, mohli bychom vyměnit polstrování u všech. Teď je zkoušíme na zaměstnancích," prozradil ředitel kulturního střediska. Podle jeho slov by však šlo pouze o provizorní řešení na určitou dobu. I tak ale hrají důležitou roli peníze. „Uvidíme až po kalkulaci," dodal Kadlec.

Nad různými variantami, jak zlepšit pohodlí návštěvníků při sledování filmů ve vyškovském kině, si vedení města láme hlavu už delší dobu. Přibližně před rokem informoval Vyškovský deník Rovnost o možnosti nákupu sedaček z uzavřeného Posádkového domu armády. Na pohodlnější zhlédnutí snímků se tak začaly těšit stovky lidí. Předčasně.

Z PDA nevyhovují

Problém však nebyl na straně ministerstva obrany, pod které budova spadá. To zástupcům města na začátku roku 2013 umožnilo prohlédnutí objektu. „Součástí byla i prohlídka posuvných divadelních křesel, jejich nosné konstrukce a technologie na manipulaci. Prvotní zájem o odkoupení ale představitelé města nepotvrdili," uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Město od zájmu odkoupit sedačky zcela upustilo hlavně proto, že po prvotních dobrých zprávách vyplynuly na povrch problémy. Hlavním je zejména už zmíněná víceúčelovost sálu v kině. To znamená, že slouží i pro pořádání jiných akcí, například plesů. Město je svázané tím, že sedačky musí být pohyblivé.

V současnosti se totiž celý systém dá přesunout ze sálu pryč do úložných prostor. „Naopak u zasouvacích systémů, jako je v Posádkovém domě, je problém, že poslední panel zůstává vysunutý venku asi tři až čtyři metry od zadní stěny, čímž nám ubírá využitelný prostor. Tím by sál třeba právě při pořádání plesů přišel o kapacitu z původních dvou set šedesáti na necelých dvě stě míst. A to by přestalo být zajímavé pro pořadatele. Už tak ve Vyškově chybí velký sál, který by měl kapacitu nad pět set míst," doplnil Kadlec.