„Zdravotně postižené zaměstnávám už tři roky. Máme dobrý pocit z toho, že to funguje. Stát nám ale teď hází klacky pod nohy,“ konstatoval Martin Křižák.

Zájem postižených o práci je přitom veliký. „Problémy s nezájmem nemáme. Chováme se k lidem slušně, a proto ani nikdo z práce neodchází. Vysoký plat jim však nabídnout nemůžeme,“ řekl zástupce firmy Sansimon Luboš Kohl.

Sansimon má pobočky ve Znojmě, Rajhradě a Brně a dohromady zaměstnává asi stovku zdravotně postižených.

Reformou podle něj přišli o téměř třetinu příspěvků. „Lidé u nás nemají tak vysoký plat jako dřív. Na druhou stranu nepracují tak efektivně jako zdraví lidé,“ dodal Kohl.

Takoví lidé mají obvykle v práci různé úlevy. „Máme tady například šikovného údržbáře. Pracuje hlavně s jemnou elektronikou. Když ale vidím, že mu třeba není dobře, může jít domů. Pracovní dobu má volnější,“ uvedl Křižák.

Například chráněná dílna ve Znojmě má pětadevadesát procent zaměstnanců s nějakým handicapem. „Záleží na potřebách každého člověka, ale máme tady rozmanité práce. Ve Znojmě vyrábí zdravotně postižení lidé svíčky, proutěné zboží, hračky v šicí dílně nebo ornamenty v tiskařské dílně,“ vypočetl Kohl. V Rajhradu vaří jídlo pro hospice a charitativní zařízení. „Naše firma je totiž dceřinou společností diecézní charity, takže většina našich činností je charitativního charakteru,“ dodal.

Místa pro handicapované nabízí i další firmy: například brněnská Drutěva, prodejna zdravotních potřeb U Svatého Jakuba nebo Kuchyně a jídelna Rajhrad.

I když se zdá, že je v kraji pro zdravotně postižené pracovních míst spousta, handicapovaných bez práce zde žije více než osm tisíc. „Jen v Brně evidujeme přes dva tisíce uchazečů se zdravotním postižením, což je skoro pětina z celkového počtu lidí bez práce,“ podotkla Ivana Ondráková z trhu práce Úřadu práce Brno-město.

Státní příspěvky dostanou jen firmy, které zaměstnávají víc něž polovinu lidí s nějakým zdravotním omezením. „Těmto zaměstnavatelům jsme letos zatím na příspěvcích vyplatili přes osmadevadesát milionů korun,“ dodala Ondráková.