Neobvyklé až provokující kompozice z černobílých fotografií a grafik v tlumených odstínech Johany Černé z Kostelce nad Černými Lesy. Takové protiklady nabízí galerie ve Staré radnici v Rousínově na náměstí.

„Výstavu zařídil Josef Čermák. Je to aktivní umělec a pořadatel, který přinesl do Rousínova čerstvý kulturní vítr,“ uvedl další rousínovský umělec Jiří Škodák o svém bývalém žákovi z umělecké školy, který se dnes živí sochařinou. Záměrem organizátorů bylo podle Škodáka představit neuniformní umění. A tak se na výstavě moderno snoubí s klasikou, tradiční postupy s neobvyklými, konvence s experimentem.

Největší místo vymezili organizátoři Jitce Novákové, jejíž masivní dřevěné desky i křehce vyhlížející sošky potřebují dost prostoru.

„Vyrábím jak prostorové plastiky, tak reliefní řezby na zavěšení.

Například v Rousínově je k vidění soubor nazvaný Monology z lipového dřeva,“ představila svou práci autorka.

Tu přivedla k zajímavému koníčku náhoda. „Chtěla jsem si vyrobit nějaké dřevěné doplňky do domácnosti. Práce mě zaujala a zkoušela jsem experimentovat čím dál víc. Už se dřevu věnuji sedm let,“ dodala Nováková.

V poslední době se jí podařilo sehnat velké kusy pokácených stromů, a tak se do budoucna diváci můžou těšit i na plastiky velkých rozměrů. „Dřevo je moc příjemný a komunikativní materiál, dobře se s ním pracuje. Můžu si s ním povídat,“ odpověděla na otázku, co ji k dřevořezbě láká, Nováková.

Nejenom její práce, ale i díla ostatních čtyř autorek budou v Rousínově k vidění do patnáctého dubna. Galerie je otevřená v pondělí a ve středu od deseti do sedmnácti hodin, v sobotu od devíti do jedenácti hodin a v neděli od čtrnácti do sedmnácti hodin.

Netradiční výstava je první letošní expozicí ve Staré radnici. A další se už připravuje. Svá díla představí právě Čermák. Expozice bude součástí sympozia na téma harmonie plného koncertů, výstav a přednášek. Bude se konat nejenom ve Staré radnici, ale i v umělecké škole od šestadvacátého dubna do osmého května.