„Samotné nakreslení vajíčka trvá zkušenější malérečce nějakých sedm osm minut. Příprava předtím je ale poměrně náročná, takže jedno vajíčko zabere zhruba pětačtyřicet minut,“ odhaduje v Divadelním sále slavkovského zámku Tauberová.

Šikovné prsty

Je sobota a prodejní velikonoční výstava děrovaných kraslic a dekorací je v plném proudu. S šikovnými dámami se setkávám už podruhé, tehdy společně s návštěvníky výstavy vítaly advent.

Prochladlé tváře lidí tehdy rozehřál pohled třeba na bohatě zdobené perníčky. Právě pečení v období Vánoc využívají umělkyně k tomu, aby si postupně schovávaly vaječné výfuky pro jarní tvoření kraslic. „Letos ukazujeme děrované kraslice, které se chystají prakticky celý rok. Celý rok vyfoukáváme vajíčka, ta se musí pečlivě vysušit, potom se obyčejným špendlíkem vypíchne vzoreček a jehlovým pilníkem nebo vrtačkou s vysokými otáčkami se do vajíčka tvoří jednotlivé díry,“ popisuje náročnou přípravu Tauberová.

Vajíčka se pak vloží do sava, aby se odmastila a dobře se z nich odstranila blanka, pak patří do vody a znovu se vysouší. „Teprve potom se nastříkají barvou nebo se zdobí jako přírodní. Používáme rozehřáté voskové pastelky, které na vajíčka nanášíme,“ doplňuje svoji kolegyni Drápalová.

Holt, obě zřejmě nedržely štětec v ruce naposledy na základní škole jako drtivá většina jejich vrstevnic. Důkazem jsou třeba poetické malby motýlů nebo květin na skle. „Nabízíme kraslice i s ukázkou a nejrůznější jarní dekorace, dále pak hedvábné šátky, malované hrníčky a skla, paličkované šperky. Všechno vyrábíme ručně nejen my dvě, ale i naše šikovné kamarádky,“ chlubí se Tauberová.

Šokující je, že se všechno naučily prakticky samy. „Pamatuji si, že jsem listovala v nějakém slovenském časopise, kde mě podobné techniky zaujaly. Časem stylem pokus–omyl jsem se dopracovala až do té fáze, kdy se mi začalo dařit. K rukodělné práci mám nicméně vztah od malička, jsem spíš samouk,“ tvrdí Tauberová, kterou kdysi nadchla také práce s hedvábím.

Odmala si s fantazií hraje i Drápalová. „Pocházím z Borkovan, které jsou proslulé právě kraslicemi, takzvanými rýsovanými kraslicemi. Tíhla jsem k ručním pracím odmala, tam se to traduje z generace na generaci,“ říká.

Paličkuje pořád

I když velikonoční veselí brzy odezní, určitě se nenudí ani během roku. „Ještě paličkuji, a kraslice jsou vždycky pouze předvelikonoční záležitostí, zato paličkovat se dá celý rok,“ těší Drápalovou.

Součástí výstavy je i korálková dílna, která nabízí dětem i dospělým možnost vyrobit si nejrůznější ozdoby. Přesně toho využila i třeba Hana Liškařová z Kobeřic u Brna. „Vyrobila jsem si náušnice v keramické dílně, chtěla bych si zkusit namalovat něco i na sklo,“ svěřuje se dívenka a spolu s maminkou pospíchá na zahradnickou výstavu přímo v prostorách zámeckého parku, která dokresluje skutečnost, že jaro už definitivně převzalo svou nadvládu.