Jednatel společnosti Ivo Skřivánek zájem lidí uvítal. „Mám z toho dobrý pocit, je lepší mít před sebou skoro čtyřicet lidí, než kdyby se dostavil jen nějaký úzký petiční výbor. Raději mluvím k víc lidem a představím jim náš záměr přímo, než aby se pak důležité informace mezi nimi šířily zprostředkovaně," vyzdvihl Skřivánek.

Smyslem úvodního setkání bylo seznámit přítomné obyvatele z ulic Kaunicova, Pod Oborou, Příční a Jiráskova, které obklopují Kaunicův dvůr, s tím, jak to s celým projektem vypadá. Ten zahrnuje komplex šestnácti vila-domů, o velikosti větších rodinných domů, s do terénu částečně osazenými garážemi. „Osobně neznám člověka, který by stavbu schvaloval. Aby nedošlo k mýlce, nám se samotný plán líbí, budou to určitě krásné domy. Ale místo, o kterém hovoříme, se vůbec nehodí pro vybudování sídliště," prohlásila organizátorka petice Ilona Hrbáčková, která velký zájem lidí o debatu ocenila.

Problém s plavci

Připomněla, že v petici stojí, že sto nových bytů, které domy poskytnou, bude mít za následek zvýšený počet aut. „Budou znečisťovat prostředí a vyvolávat nadměrný hluk. Převážně v létě, kdy na Kaunicově dvoře parkují ještě také návštěvníci koupaliště, bude situace neúnosná," upozornila Hrbáčková. S tím však Skřivánek nesouhlasí. „Za prvé se nejedná o žádné sídliště, to je velmi matoucí a zavádějící označení. A za druhé v plánu je sice vytvořit sto bytů, ovšem ty se budou na žádost jednotlivých zájemců navzájem propojovat ve větší byty, takže jejich počet bude téměř jistě nižší než sto, třeba jen šedesát," oponoval Skřivánek.

Nový bytový komplex má do několika let vyrůst ve Slavkově u Brna. Kaunicův dvůr má nedaleko slavkovského koupaliště nabídnout až stovku bytů.

Organizátorka petice má však za to, že nikdo nemůže zaručit, že žádostí o spojení bytů bude tolik. Je přesvědčená, že noví sousedé způsobí v daném místě přetlak na infrastrukturu.

Za jejími slovy stojí minimálně šedesátka lidí, kteří petici podepsali. „Ta stavba není špatná, ale do naší lokality organicky nepatří. Je příliš velká a bezpochyby naruší klid v místě. Měla by vzniknout obyčejná zástavba rodinných domů," prohlásil například petent Jiří Ošmera.

Hrbáčková doplnila, že problém není jen v záměru samotném. „Z velké části vyplývá i z toho, že až do roku 2010 se území Kaunicova dvora vedlo v územním plánu města jako klidová zóna. Ovšem před čtyřmi lety ho vedení města změnilo na smíšenou plochu. Nebýt toho, asi bychom dnes nemuseli nic řešit," připomněla organizátorka petice.

Minulá rozhodnutí

Jednatel stavebníků upozornil, že s tím firma nemá nic společného. „Obyvatelé si na debatě často stěžovali i na jiná rozhodnutí bývalého vedení města, ale o tomhle se s nimi přece nemůžeme bavit my," zdůraznil Skřivánek.

Starosta města Ivan Charvát, který se debaty zúčastnil, upozornil, že celá záležitost je teprve v počátku. Investor totiž ještě nepodal žádost k zahájení stavebního řízení a svůj plán zatím pouze představuje. „Čeká nás celá řada dalších jednání, kterých se zúčastní pravidelně kromě města a investora také zástupci petičního výboru. Firma SKR Stav nás se svým záměrem seznámila teprve v únoru. Zatím ho stačila projednat teprve komise pro rozvoj města, která se k němu ještě bude vracet," nastínil starosta.

Skřivánek je nicméně přesvědčený, že výstavbě by nemělo nic zabránit. „Splňujeme všechny potřebné podmínky pro výstavbu. Ze svých pozic nijak ustupovat nebudeme, protože jsme přesvědčení, že projekt je zcela v pořádku po všech stránkách. Uvidíme, jestli se nám podaří vyvrátit obavy petentů," řekl developer.

Stejné stanovisko však zastávají i Slavkované, kteří se pod petici podepsali. „Rozhodně neustoupíme, naději na úspěch našeho snažení stále vidíme," uzavřela Hrbáčková.