„Stavba byla v minulých dnech dokončená a dodavatel ji už předal. Teď čekáme, až ji zkolauduje stavební úřad a bude tak oficiálně funkční. Pochopitelně je ale zatím prázdná. Skládá se ze tří částí: jedné menší učebny, většího shromažďovacího prostoru, dá se říci auly, která zatím škole chyběla, a nakonec samotné víceúčelové učebny. Kromě nábytku a různého příslušenství do všech prostor je samozřejmě nejdůležitější pořídit stroje do dílny. Teď nás tedy čeká výběrové řízení na jejich dodavatele," nastínil ředitel vyškovského středního odborného učiliště a školy Petr Hájek.

Právě zmíněné vybavení bude tím, co školu učiní výjimečnou. Bude se jednat celkem o tři technologie, které se všechny zaměřují na práci s plechy. Podobné vybavení podle Hájka žádná jiná škola v regionu zatím nemá.

Není nad praxi

Především pro strojní obory tak bude podle něj nová dílna znamenat přidanou hodnotu. „Docela se těším, až si práci na nových strojích vyzkouším. Zatím jsem se díval, jak vypadají, víceméně i vím, jak fungují, ale to je tak všechno," svěřil se student druhého ročníku oboru strojírenství Ondřej Tománek. Praxe s třemi novými technologiemi by měla mít pozitivní efekt na uplatnění absolventů školy v místních podnicích.

Škola si totiž udělala průzkum firem ve městě a okolí. „Zjistili jsme, že se zabývají z velké části zpracováním plechu. Mám za to, že škola má učit své žáky pro místní firmy, takže když budou zvládat práci s novými technologiemi, budou vyhovovat jejich poptávce. Vzhledem k tomu, že podobné vybavení široko daleko žádná škola nemá, mohli by se u nás učit žáci z celé republiky, k tomu nám ale bohužel chybí internát," poukázala zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Blanka Jagošová.

Vyškovská škola nicméně už navázala kontakty s Vysokým učením technickým v Brně. „Máme určitou vizi o budoucí spolupráci. Z nové dílny by se mohlo stát výukové pracoviště, které by vysoká škola mohla využít například pro stáže v rámci výuky inženýrů. V tom vidím určité zvýšení prestiže naší školy na poli strojírenství," dodal ředitel.

Stavba haly začala tento rok a vyšla na sedm milionů dvě stě tisíc korun včetně daně. „Je to poměrně malá částka, zpočátku to vypadalo, že se za tyto peníze hala ani nedá postavit," podotkl ředitel. Samotné vybavení dílny pak vyjde na víc než třikrát tolik: takřka čtyřiadvacet milionů korun. Veškeré náklady na halu i výbavu pokryjí dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. „Škola si nicméně musela vzít úvěr, jelikož dotaci dostaneme pochopitelně až zpětně po kolaudaci," upřesnil Hájek.

Kromě toho chce vedení školy na jaře také investovat do úpravy prostředí okolo haly. „Celý terén je potřeba trochu zkulturnit. Měla by vzniknout cesta, veřejné osvětlení, chodníky. Doufáme, že nám na to zřizovatel, tedy Jihomoravský kraj, dá peníze. Budou potřeba dva miliony devět set tisíc korun," vyčíslil Hájek.

O tom, jak v budoucnu bude výuka ve víceúčelové dílně vypadat, má vedení jasno. Otázkou je především to, kdy tato budoucnost začne. „Jsme docela napnutí ohledně toho, jak se podaří výběrové řízení na dodavatele strojního vybavení. Snad všechno půjde bez zádrhelu. Pokud by tomu tak bylo, v květnu by už stroje mohly být v dílně a o prázdninách by nastal zkušební provoz," plánoval Hájek. Od nového školního roku se potom může práce v nové dílně zakomponovat do vzdělávacích programů oborů strojní mechanik a obráběč kovů a do programu studijního oboru strojírenství.