„Akce má dokázat, že obyvatelé Moravy jsou na svou zemi hrdí a že na své kořeny nikdy nezapomenou. Počet radnic, které se takto hlásí k Moravě, jejím tradicím, historii a kultuře, každoročně přibývá," byla spokojená místopředsedkyně Moravské národní obce, která akci pořádá, Lenka Holaňová.

Na Vyškovsku jich letos je šestapadesát, oproti loňskému roku je jich tak o šestnáct víc. Nově jde například o Brankovice, Holubice, Nové Sady, Podivice nebo Zelenou Horu. „Vlajku jsme si loni koupili se ženou a vyvěsili ji na zahájení prázdnin na stožáru u nás na dvoře. Cestoval jsem po Švýcarsku, kde u některých domů mají vlajky, což mě inspirovalo. A také jsem tak chtěl dát najevo, že se cítím jako Moravan. Následně přišla nabídka z Moravské národní obce," přiblížil starosta Zelené Hory Petr Grmela.

Přestože má akce jasný smysl, můžou se vlajky v jednotlivých obcích lišit. Někde budou modré, jinde žlutooranžové. Ani heraldikové netuší, která z nich je správná, a už mnoho let mezi sebou vedou spory. V Zelené Hoře však mají jasno. „U nás bude žlutočervená. Zabýval jsem se jejich historií a tato varianta je blíž mému přesvědčení," vysvětlil Grmela.

Moravská národní obec oslovuje vedení měst a vesnic už pátým rokem. Z Vyškovska je rekordmanem ve vyvěšování vlajky právě okresní město. Jako jediné z regionu se akce zúčastní už popáté.

Na druhou stranu se však najdou i místa, kde moravskou vlajku obyvatelé neuvidí. „Proti akci samotné nic nemáme, líbí se nám. Letos jsem o ní ale slyšela poprvé. Protože jsme měli mnoho jiných starostí, nestihli jsme vlajku objednat. Do budoucna je však možné, že se připojíme," uvedla starostka Hoštic-Heroltic Naděžda Suchomelová.