Malebná krajina v okolí Rašovic a Heršpic na hranicích Bučovicka se Slavkovskem hostí hned několik chráněných území a celou řadu přírodních krás. Rozhodně se tam vyplatí podniknout výlet, ať už pěšky nebo na kole.
Rašovický zlom
Nejznámější přírodní památkou je tam přírodní rezevace Rašovický zlom – Chobot. Vyvýšenina dostala název podle zvláštního úzkého tvaru a táhne se od polí mezi silnicí z Rašovic k Jalovému dvoru a Heršpicemi zpátky podél potoka k fotbalovému hřišti v Rašovicích.
Chobot je chráněný hlavně kvůli vzácným společenstvům rostlin. Mezi nimi vynikají vstavač vojenský, kosatec nízký, koniklec velkokvětý, hlaváček jarní, hvězdnice chlumní, hvězdnice zlatovlásek, len žlutý, kozinec vičencovitý, růže galská, zvonek sibiřský a další.
V mokřadu a rákosině na úpatí svahu žijí někteří zvláště chránění obojživelníci. „Rašovický zlom je význačný především kvůli společenstvům rostlin na suchých trávnících. Největší hrozbou jsou pro tuto lokalitu náletové dřeviny, jako je třeba akát. Proto je nutné tam pást ovce,“ vysvětlil Petr Slavík z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.
Lokalitu může podle něj ohrozit také intenzivní zemědělství v bezprostředním okolí, především chemikálie a hnojiva. Ideální by bylo, aby byla od polí oddělená travnatým pásem.
Mušenice
Podobný charakter jako Rašovický zlom má i nedaleká přírodní rezervace Mušenice, která se nachází na ploše čtrnácti hektarů na dlouhé a úzké stráni v údolí vedoucím do Ždánického lesa vlevo od silnice vedoucí k Jalovému dvoru. Lokalita už částečně zarůstá borovicemi, akáty a trnkami. Ty jsou ohrožením pro vzácnou flóru v podobě vstavače vojenského, okrotice bílé, vemeníku zelenavého, lilie zlatohlavé, lnu žlutého a tenkolistého. Z chráněných živočichů se v Mušenicích vyskytují plazi: slepýš křehký a ještěrka obecná.
Obě přírodní památky nejsou jedinými pozoruhodnostmi v této oblasti. Jen o kousek dál se nachází známá ekofarma Jalový dvůr, kde je možné obdivovat hospodaření v souladu s přírodou. Hlavně děti ocení pohled i bezprostřední kontakt s ovcemi, čuníky, drůbeží, koňmi či osly. Samozřejmostí je možnost vyjížděk na koních nebo rybaření v jednom ze dvou tamních rybníků. V místě funguje i pohostinství.
Milovníci historie se zase můžou Ždánickým lesem vypravit na pozůstatky středověkého hrádku Kepkov, dál uvidí jakýsi středověký skanzen, který tvoří pozůstatky zaniklé vesnice Konůvky.
Ti, kdo se zajímají o novější dějiny, se můžou vypravit k památníku sestřeleného letadla Rudé armády, a pokud se vydají skutečně hluboko do lesa, dorazí až k opuštěné protiraketové základně bývalé Československé lidové armády Zdravá voda.