Opadavý listnatý strom navzdory svému jménu nepochází z Japonska, kam byl jen zavlečený, ale z Číny a Korei. Strom se pěstuje především jako strom okrasný nejen pro svůj vzhled, ale i pro právě pěkné květenství tvořené drobnými kvítky.

Rousínovský exemplář roste u splávku Habrovanského potoka poblíž sídliště. „Strom pravděpodobně vysadil rousínovský mlynář Vašourek v meziválečném období. Předpokládám tedy, že může mít přibližně sedmdesát až osmdesát let," myslí si amatérský badatel Václav Sedlmajer z Rousínova.

Jeden z nejstarších exemplářů u nás roste podle Sedlmajera v zámeckém parku poblíž zámku ve Valticích na Břeclavsku.

V čínském lékařství se jerlín řadí mezi padesát nejvýznamnějších léčivých rostlin. „Dá se použít například jako protizánětlivý a pročišťovací prostředek. Zajímavostí je, že dřív byly květy a zejména lusky jerlínu zdrojem přírodního žlutého barviva," připomněl Sedlmajer.

Už 80 centimetrů

Koruna jerlínu japonského může dorůst až do výšky pětadvaceti metrů. „Zdejší strom už za dobu své existence dorostl do úctyhodných rozměrů. Neznám jeho přesnou výšku, ale ta se může pohybovat snad okolo patnácti metrů. Obvod kmene ve výšce jednoho metru nad zemí už dosáhl dvě stě třiceti centimetrů a průměr tedy vychází na osmdesát centimetrů," vypočítal Sedlmajer.