Na poslední jízdu jednoho z německých vlaků si dobře vzpomíná například Antonín Neubauer. Na začátku války mu bylo pět let. „S kamarády jsme tehdy vylezli na slamník kousek za vesnicí a sledovali, jak sovětská letadla ostřelují vlak jedoucí z Rousínova do Lulče. Najednou přišla taková rána, že nás tlaková vlna i s balíky slámy shodila dolů. Pozůstatky po výbuchu jsme pak nacházeli i okolo Habrovan," vypráví pamětník přítomným návštěvníkům.

Výstava nálezů z války zabírá celou dlouhou řadu stolů. „Příjemně mě překvapilo, kolik se toho podařilo dát dohromady. Myslím, že na malou vesnici je taková výstava docela unikátní," míní jeden z pořadatelů z šermířské skupiny Carpe diem Jiří Simandl. Expozici dali dohromady místní nadšenci. „Mám tady kusy z vybuchlého vlaku, přezky nebo maďarskou plynovou masku. Nasbírat takové věci zabere alespoň dva tři roky. Někteří se na nás dívají jako na exoty, když na jaře, jak roztaje sníh, šmejdíme po poli s detektorem. Ale stojí to za to," podotýká místní sběratel Miroslav Kolejka.

27. dubna je datum, kdy Rudá armáda osvobodila Habrovany. O život při tom přišel jeden obyvatel. „Byl to náš kamarád Mojmír Buchta. Našel jeden granát a chtěl si ho doma schovat. Když ho ale ukrýval do zásuvky v kuchyni, nejspíš nešťastnou náhodou pohnul s pojistkou," říká Neubauer.

Obětí z řad Sovětů bylo podle dochovaných svědectví sedm. Na odpolední rekonstrukci bitvy mezi nacisty a Rudou armádou v parku habrovanského zámku jich nicméně padne očividně víc. Někteří i opakovaně. Jak upřesňuje moderátor akce Libor Olšan, akt osvobození zahrnoval stovky mužů, tanků i děl. Rekonstrukce je však pochopitelně naplánovaná v menším a také rychlejším měřítku.

Německé vojsko zaujalo své pozice a obecenstvo netrpělivě očekává příjezd Sovětů. „Doufám, že toto osvobození nebude trvat čtrnáct dnů jako to skutečné," rýpne si s úsměvem moderátor. O pár vteřin později už však zbylí členové Klubu vojenské historie JIH vbíhají na pole a začíná akce. A ta je slyšet i cítit: střelba utichne během půlhodinové bitvy vždy jen na pár okamžiků, a vzduch několikrát ztěžkne pachem z dýmovnic. Němci ustupují přes potok a na pomoc jim přijíždí i pověstný pancerwagen. Proti náporu 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Malinovského, který podpoří i protitankové dělo, ale nemají šanci. Přesto si i oni stejně jako vojáci Rudé armády na závěrečném defilé vyslouží potlesk všech přítomných.

Plíšky v trávě

Program ale zdaleka nekončí. Kromě toho, že si každý může prohlédnout vojenskou techniku, jsou nachystané i různé aktivity pro děti. „Vaše drobotina se může zabavit hledáním min pomocí detektoru kovů. Děti, neváhejte, a račte na minové pole," zve moderátor Olšan. Rodiče ale nemusí mít strach: miny představují pouhé kovové plíšky ukryté v trávě.

Den završí praktická ukázka vojenské techniky a také vystoupení brněnské společnosti Štvanci, kteří se představují jako Dragounský pluk Jezdecké československé branné moci.