Všichni se s nimi už setkali. Mnohé neoslovily, jiné až uvrhly do spárů lichvářů. Výherní hrací přístroje pevně zakotvily také na Vyškovsku. „Zaměstnáváme více než tisíc lidí z okresu. Region naší přítomností rozhodně netrpí,“ uvedl obchodní ředitel firmy EDP v Komořanech Jan Zelko. Jeho slova potvrzuje i starostka Komořan Marie Šimáčková. „Od EDP dostáváme každoročně minimálně stoprocent obecního rozpočtu,“ uvedla Šimáčková. Konkrétní čísla ovšem uvést nechtěla.

Z provozu automatů profitují i jinde. V okresním městě je aktuálně sto jednasedmdesát výherních hracích přístrojů včetně těch v kasínu v Dědicích. Rozpočet Vyškova se tak navýšil téměř o sedm milionů korun.

Například ve Slavkově u Brna vybrali jen na správních poplatcích v roce 2008 přes milion korun. Za místní poplatek včetně šestiprocentního výtěžku určeného městskou vyhláškou dalšího půl druhého milionu. „Mezi provozovateli dlužníky nemáme. Dávají si pozor. Jinak bychom jim nevystavili rozhodnutí o povolení k provozování činnosti, které se obnovuje většinou pololetně,“ uvedla vedoucí finančního odboru slavkovského městského úřadu Jarmila Olejníková. Sedmačtyřicet hracích přístrojů je roztroušených po slavkovských restauracích i hospodách a to mimo zákonem stanovený okruh sta metrů od školních zařízení.

Bučovičtí na provozování šestačtyřiceti automatů devíti firmami vydělali vloni ještě o něco více. Podle Radmily Červenkové z ekonomického odboru Městského úřadu v Bučovicích se na správních poplatcích vybralo přes milion čtyřista tisíc korun. Dalších skoro osmsetosmdesát tisíc přibylo z místních poplatků a čtyřistapadesát tisíc z celkové tržby. „Příjmy z hracích automatů zůstávají už několik let přibližně stejné. I když si všímáme, že v hernách se stále častěji objevují nové videoloterní terminály,“ doplnila Červenková.

Právě s přílivem videoloterních terminálů ztrácí město kontrolu nad jejich počtem. Za online videohry totiž podle platných zákonů nemusejí podnikatelé odvádět žádné poplatky do městské pokladny. Poplatky za jejich provoz inkasuje stát. Navíc je město nemůže jakkoliv omezovat. Například na čerpací stanici Benzina u dálnice před Rousínovem fungují nonstop dva. Stará se o ně Sazka. „Vyplácíme jenom výhry, tisíc i deset tisíc korun. Vystřídají se na nich místní i řidiči kamionu, kteří tak tráví povinnou pauzu na odpočinek,“ uvedla pracovnice obsluhy pumpy.

Vzhledově mezi nimi rozdíl není. Gamblerovi je v podstatě jedno, zda hraje s výherním hracím přístrojem klasické konstrukce nebo online videohrou. „Je to jenom zástěrka, jak dát terminály všude. Nejlepší by bylo, kdyby třeba v Rousínově otevřeli centrální hernu, kde by bylo všechno. Hraní na automatech by nezůstalo tak na očích. Tolik by nelákalo,“ uvažoval hráč automatů Jaroslav z Kučerova.