Trasu si pochvaluje i její kamarádka, která už jde také poněkolikáté. „Jsme tu ve velké partě, v podstatě všichni z jedné vesnice. Během setkání máme alespoň čas si pořádně popovídat, bez rušivých prvků jako je televize nebo počítač. Pokaždé je to velká zábava," je spokojená Romana Mlčoušková.

Pochod jsou schopné ujít i s kočárky zhruba za pět hodin. „Jde to i rychleji. Například kluci z naší party občas jedou hned prvním autobusem v šest hodin ráno. Ujdou šestnáctikilo¬metrovou trasu rychleji a o čtvrt na deset jedou s námi znovu," chlubí se kamarády mladá žena.

S nápadem kdysi přišel předseda chvalkovických turistů Drahoš Baláš. „Věděl jsem, že je v regionu ještě jedna obec, která se jmenuje stejně. Přes les je to k ní jen šestnáct kilometrů. A tak to celé vzniklo," vzpomíná předseda. Nápad se mezi lidmi rychle uchytil. Malá akce se časem rozrostla a dnes není výjimkou ani pět set účastníků pochodu.

I přes občasný déšť si turisté sobotní výšlap pochvalují. „Alespoň není moc vedro. Loni byla obrovská horka. Pak už proto spousta lidí neměla chuť sedět na hřišti a užívat si doprovodný program," připomíná minulý ročník Baláš.

S vnučkou v kočárku na pochod vyrazila i Eva Indrová z Ivanovic na Hané. Vyrazila s rok a půl starou vnučkou. „Neúčastním se sice pravidelně každým rokem, ale na několika už jsem byla. Pamatuji si i ten úplně první výšlap, chodívala jsem s dětmi a teď už dokonce i s vnoučaty. Vnučka byla celou dobu hodná a pěkně spala. Trasu zvládl i můj tříletý vnuk," pochvaluje si pyšná babička.

Cíl pochodu je jako každým rokem fotbalové hřiště ve Chvalkovicích na Hané. Na účastníky kromě bohatého občerstvení čeká i doprovodný program. „K turistice tak nějak patří country a folk, proto na každý ročník zveme muzikanty. Loni se představil Roman Horký s Kamelotem a letos nás svou návštěvou poctí Jaroslav Samson Lenk. Večer po vylosování tomboly pak zahraje skupina Mecháči ze Strážnice. Pro příští ročník nachystáme asi něco speciálního. Přeci jenom oslavíme pětatřicet let," zdůrazňuje Baláš.

Pochod však není jen zábavou pro turisty, ale také pro cyklisty nebo koňáky. Letos je to poprvé, kdy se ho i kvůli počasí zúčastnilo víc cyklistů než pěších. Třeba Mlčoušková by pochod ale klidně pořádala i dvakrát ročně. „Sejde se skoro celá vesnice, přijdou na hřiště. Jsme dobrá parta," oceňuje.

Potvrzují to i mladší generace. „Jdu letos popáté. Není to o tom, že by nás rodiče nutili, chodíme to opravdu dobrovolně," usmívá se třeba Ondřej Závadský.