Špaňhela dříve ani nenapadlo, že jednou bude doma chovat tři desítky včelstev. Na tuto cestu ho navedl rozhovor na Vysokém učení technickém, kde studoval informatiku. „Spolužák začal včelařit. Nějak jsme se o tom bavili a přišlo mi to velmi zajímavé. Tak jsem začal taky,” vypráví. Několik let po státnicích na technice podal přihlášku na učiliště v Nasavrkách, kde se vyučil včelařem.

Cyklisté v Brně.
Chceme kola začlenit do dopravy, tvrdí Brno. Cyklotrasy spíš mizí, vadí spolku

Se čtyřmi přáteli ze studií a práce se před rokem a půl přihlásil na programovací soutěž Hackathon. Během čtyřiadvaceti hodin museli vymyslet produkt, který bude propojovat svět techniky s dalším oborem. Tak vznikl projekt Forsáž. Vyhráli. „Zařízení monitoruje teplotu a vlhkost ve včelstvu i váhu úlu. Zjištěná data vyhodnocuje a přes internet zobrazuje chovateli,” vysvětluje.

Zařízení neustále zdokonalují a vylepšují. Vyvíjí expertní systém, který bude reagovat na situaci v úlu a radit včelařům, jak se zachovat. „Také pracujeme na zaznamenávání zvukové aktivity,” informuje. Prototyp využívá i u svých vlastních včel. „Když jsem v práci a nemám čas, jsem schopný se přes telefon nebo prohlížeč podívat, co se na stanovišti děje. Hned zjistím, zda není potřeba jít třeba dokrmovat,” prozrazuje včelař a informatik.

Zaplněné parkoviště systému P+R u brněnského Ústředního hřbitova.
Zaparkovat a dál MHD? Letos nově v Bystrci, Líšni. Brno prověřuje dalších 7 míst

Včelaří již jedenáctým rokem a prodává i domácí med. Zvládá osobní život, včelaření, práci na plný úvazek i vývoj prototypů. „Skloubit vše dohromady je náročné, ale pořád vnímám projekt jako zábavu a přináší mi radost,” dodává.

HANA KOTOUČOVÁ