„Jeho vlivem se led začal ze střechy uvolňovat. Na místo vyjelo dopoledne několik jednotek. Zjistily však, že zásah by byl neefektivní. Za prvé je střecha velmi vysoko, a přestože máme k dispozici výškovou techniku, stejně na ni nedosáhla. A případné slaňování našich mužů by bylo příliš nebezpečné. Za druhé je velká pravděpodobnost, že led během dne postupně sám odtaje," vysvětlil dopoledne mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Navíc dodal, že případnou chůzí po střeše by ji jeho kolegové mohli poškodit.

Brzy odpoledne pak na místo dorazili hasiči z Olomouckého kraje, kteří potřebnou výškovou techniku poskytli. „Kolegové tak mohli z koše plošiny srážet led. Přesto se nedostali úplně nahoru, takže požádali správce kostela, aby je pustil do kopule, odkud se pokusili odstranit další kusy ledu," popsal Mikoška.

V místě spolu s hasiči zasahovali i vyškovští strážníci. „Místo jsme obehnali páskami. Ze zkušenosti ale víme, že ne každého zastaví, proto jsme okolí kostela zcela uzavřeli pomocí kovových zábran. A to jak z Kostelní ulice, tak směrem od podchodu i Knihovny Karla Dvořáčka. Kvůli padajícím křidlicím totiž byla situace extrémně nebezpečná," varoval velitel strážníků Petr Sedláček.

Vrásky na čele způsobila i vyškovskému faráři Františku Cincialovi. „Budu muset v co nejkratší době zajistit opravu střechy, aby nám do kostela neteklo. Každopádně jsem ale velmi rád, že strážníci i hasiči zareagovali velmi rychle," ocenil Cinciala.

Akce přilákala i kolemjdoucí, i oni pohotovost strážníků chválili. „Je dobře, že se místem nesmí nikdo pohybovat. Led ale padá i z jiných střech, stačí se projít po Masarykově náměstí. I tam jsou na některých místech pásky. Doufám, že se nikdo nezraní," uvedla například Vyškovanka Monika Jiráková.

Policejní pásky i zábrany z okolí kostela zmizely kolem třetí hodiny odpoledne. Podle Mikošky hasiči k žádnému podobnému případu zatím vyjíždět nemuseli. „Nemáme nic hlášené," potvrdil ve čtvrtek odpoledne Mikoška.