Pálit nebo složitě odvážet biologický odpad ze zahrad nebo veřejných ploch na skládku společnosti Respono? To se už v příštím roce stane minulostí pro dělníky, kteří pracují pro Slavkov u Brna, i místní. Plán na výstavbu kompostárny, který se zrodil v hlavách vedení města před několika lety, se už blíží do finále.

„Kompostárnu, která teď vzniká na skládce u výpadovky ze Slavkova u Brna, spustíme už v první polovině příštího roku. Stavební práce budou hotové do konce letošního listopadu. Už jsme nakoupili i stroje, které teď dělníci z technických služeb testují,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Výstavba kompostárny si vyžádala devět milionů korun. Takřka celou ji zaplatily dotace. „Ze Státního fondu životního prostředí jsme získali přes osm milionů, půl milionu dal kraj a zbytek šel z městského rozpočtu,“ uvedl slavkovský starosta.

Podle něj půjde o neziskovou záležitost, která si z městské kasy ročně vyžádá kolem osmi set tisíc korun. Provozovatelem budou Technické služby města Slavkova u Brna. „Už máme stanovené podmínky pro užívání kompostárny naší organizací. Teď se ještě musíme dohodnout s pracovníky odboru životního prostředí na tom, jak ji budou využívat místní,“ řekl šéf slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Právě o tom jednali slavkovští úředníci se zástupci technických služeb v pátek. „Přednesli jsme několik návrhů týkajících se provozu. Máme ale rozdílné názory a ještě se musíme dohodnout. Myslím, že ke konci roku už budeme vědět přesně, jak to bude v kompostárně chodit,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí slavkovské radnice Miroslav Zavadil.

Konkrétnější ovšem odmítl být. Prý zatím nechce mystifikovat obyvatele.

Jak podotkl Lánský, slavkovská kompostárna bude jedním z prvních zařízení takového typu na Vyškovsku. „V současné době funguje pouze na skládce společnosti Respono. Myslím, že ostatní města ani obce okresu nic takového zatím nemají. Přitom od roku 2010 budou povinné likvidovat biologický odpad v kompostárnách,“ nechal se slyšet ředitel technických služeb.

Slavkovská kompostárna bude zpracovávat veškerý biologický odpad ze zeleně z veřejných ploch. Ten vzniká třeba při sečení břehů Litavy, zámeckého parku a všech ostatních travnatých ploch. Lidé se zbaví zdarma vlastních zbytků, které odloží do speciálních kontejnerů.

Rekultivace skládky, jež počítá i s výsadbou tří tisícovek stromů, bude podle Lánského trvat asi pět let. Kompostárna tedy bude v místě bývalé skládky fungovat dočasně. Sloužit bude výhradně Slavkovanům.

Podle mnoha z nich je myšlenka vlastní kompostárny dobrá. „Měli bychom vlastně možnost ekologicky hnojit. Ale zase mám obavy, jak by tam třeba staří lidé vozili odpad a poté si zase odváželi kompost,“ vyjádřila se před časem například Slavkovanka Marcela Krčková.

Kompostárnu obci úřady nepovolily

Smůlu měla na rozdíl od Slavkovských obec Studnice. Úřady jí kompostárnu, jež měla sloužit i pro Nové Sady, Krásensko, Podomí, Ježkovice a Ruprechtov, nepovolily.

„Žádali jsme o dotace, ale nedostali jsme kladné stanovisko od krajského úřadu a hlavně od veterinářů. Těm vadilo, že jsme kompostárny chtěli umístit do zemědělských družstev. Nepomohl ani náš argument, že je oplotíme a vybudujeme samostatný vjezd,“ řekl starosta Studnic Vladimír Koutný.

Starostové se ale nevzdávají. „Jen v případě, že nabídneme lidem adekvátní místo, kam budou biologický odpad vozit, můžeme vydat vyhlášky, jako je například zákaz pálení,“ je přesvědčený Koutný.

Podle plánu sdružení by v každé vesnici stálo několik menších kontejnerů, které by obce na vlastní náklady svážely do kompostáren. Tam by se odpad drtil a promíchával. Lidé, kteří by do kompostárny přispívali, by si pak zpětně mohli zdarma odebrat hotový kompost. Prodej kompostu dalším zájemcům ale legislativa nepovoluje. Provoz střediska by hradily obce.

Šárka Dubská