Heršpice, Holubice a Zbýšov. To jsou obce s budoucností na Vyškovsku. Alespoň podle dat Českého statistického úřadu k prvnímu dni letošního roku, která ukazují, jak vysoký je podíl dětí a mladistvých do čtrnácti let na celkovém počtu obyvatel. Zmíněné obce jsou na prvních příčkách pomyslného žebříčku.

Například ve Zbýšově tvoří děti a mladiství více než dvacet procent obyvatel. Podle zbýšovského starosty Jaroslava Žalkovského přitom obec ještě v roce 1998 patřila k vůbec nejstarším v republice. „Na dva seniory zde tehdy připadlo jedno dítě. Situaci jsme zlepšili tím, že jsme nebránili výstavbě. Zhotovili jsme inženýrské sítě a postavili dva bytové domy s osmnácti byty,“ shrnul.

Podle něj se do Zbýšova stěhují mladé rodiny proto, že je to do Brna jen pětadvacet minut vlakem. „A většinou zde žijí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří do Brna dojíždí za prací,“ poznamenal.

Kde jsou mladí
- obce na Vyškovsku, kde je nejvíce dětí a mladistvých: Holubice, Zbýšov, Heršpice
- obce na Vyškovsku, kde je nejméně dětí a mladistvých: Křižanovice u Vyškova, Kožušice, Medlovice
- nejnižší věkový průměr je v Holubicích: 36 let
- nejvyšší věkový průměr je v Hvězdlicích: 47 let

Kvůli dobré dojezdové vzdálenosti bydlí mladé rodiny také v Holubicích. Navíc zde v minulosti stavěli velký počet bytů. Před rokem a půl si jeden koupil také Michal Kopřiva. „Za zdejší cenu bych v Brně pořídil byt jen někde na sídlišti nebo v Líšni,“ řekl třiatřicetiletý muž, který vychovává rok a půl starého syna.

Ceny bytů v Holubicích však podle něj v poslední době výrazně stouply. „Kapacita mateřské školy navíc nevyhovuje. Má se stavět nová, ale jestli to bude stačit, není jasné,“ řekl Kopřiva.

Zajímavé srovnání nabízí obce Topolany a Křižanovice u Vyškova. Přestože jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů, rozdíl v počtu dětí na počet obyvatel je více než deset procent, a to ve prospěch Topolan. Zatímco na 358 topolanských obyvatel připadá 72 dětí, na 135 křižanovických třináct.

Na dotaz redakce Vyškovského deníku Rovnost k nelichotivému stavu křižanovický starosta Věroslav Křetínský odmítl odpovědět. Obec, kterou spravuje, přitom dopadla v celém okrese vůbec nejhůře.

Například v Nemochovicích, kde ve srovnání také nedopadli dobře, situaci řeší. „Bývalo to přitom ještě horší. Práci mladým rodičům zajistit nemůžeme. Podporujeme však výstavbu domů,“ řekl nemochovický starosta Lubomír Hofírek.

Vyškovský okres je však v celorepublikovém srovnání nadprůměrný. Stejně tak celý Jihomoravský kraj. Mladé rodiny obsazují především okolí velkých měst, zejména pak Prahy a Brna.