Po několika jednáních přímo na místě úředníci ze Slavkova u Brna záležitost uzavřeli. „Po celkovém zhodnocení situace dospěli k závěru, že v lokalitě podle stavebního zákona nedošlo k terénním úpravám, tím pádem ani k prohřešku proti zákonu. Proto jim nepřísluší věc řešit," vysvětlila slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

V době, kdy se případem zabývali, už nicméně na poli začali podle majitele jednoho z pozemků pracovat zemědělci společnosti Agria Nížkovice, která má pole v pronájmu. Navezenou hlínu rozhrnuli, aby mohli plochu včas osít. Přitom zasypali i část mokřadu.

Případem se tak zabývá i Česká inspekce životního prostředí. A to z důvodu, že mokřad je hnízdištěm vzácných živočichů. „Jde o vodouše rudonohé, ti jsou velkou vzácností, a bakesiny otavní. Kvůli probíhajícímu řízení se ale k případu nebudeme víc vyjadřovat. V tuto chvíli jsme před vydáním rozhodnutí," sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová.

Nížkovická společnost nařčení z toho, že mokřad zničila, odmítá. „Hlínu jsme na pole nenavezli. Myslím, že to udělala některá z firem, která v Hodějicích kopala kanalizaci," bránil se předseda představenstva Agrie Nížkovice Pavel Pásek s tím, že poté, co se o hromady zeminy začaly zajímat úřady a okolí, část prý jeden ze stavebních podniků odvezl.

Společnost pak podle něj rozhrnula zbytek, který tam zůstal. „Hlínu jsme zavezli asi do pěti procent mokřadu, aby byla rovnoměrně rozmístěná. A teď nás inspekce životního prostředí napadá, že jsme zničili hnízdní stanoviště. To je absolutní hloupost," dodal Pásek.

Podle předsedy Slavkovského ochranářského spolku Petra Navrátila lokalita ztratila zavezením hlínou na zajímavosti. Na druhou stranu si podle něj voda vždycky najde cestu zpátky. „Pole je podmáčené, ač ho zemědělci zavezli. Chápu, že potřebují využít maximum, nicméně jsem přesvědčený, že se mokřad sám vrátí do původního stavu," poukázal ochranář.

To už se také podle Páska stalo. „Po nedávných vydatných deštích se mokřad rozšířil. Půda je momentálně podmáčená na daleko větší ploše, než byla předtím," potvrdil Pásek.

Podle něj se mokřad v místě objevil teprve před několika málo lety. Prý zcela náhodou. „Močál, kterým podle mě lokalita je, byl dřív normálním polem. Před třemi čtyřmi lety, kdy se kopalo plynové potrubí, dělníci překopali meliorační trubky. Správně se tak vlastníci pozemků měli obrátit na soud a ten, kdo kopal plynovod, měl melioraci opravit," je přesvědčený Pásek.

Jak dál tvrdí, majitelé parcel tak mají znehodnocené pozemky. „Pokud tam stát chce mít hnízdní stanoviště, měl by je odkoupit," dodal předseda představenstva nížkovického družstva s tím, že mokřad prý navíc není nikde oficiálně vedený.

Starosta Hodějic Jiří Florian se k věci nechtěl vyjadřovat. Podle něj vesnice s problémem nemá takřka nic společného. „Jako zástupce obce jsem se sice účastnil šetření slavkovského městského úřadu, ale jen proto, že jde o pozemky v katastrálním území Hodějic," okomentoval starosta Florian.