„Jsou to rotmistr Dominik Forejta z Odboru profesní přípravy, nadrotmistr Roman Kulhánek z Odboru přípravy do zahraničních operací a četař Aleš Faltýnek z Praporu zabezpečení Vyškov. Všichni se do boje s koronavirem zapojili již několikrát, ať již v týmech se zdravotníky, či policisty. Dva posledně jmenovaní se z pomoci zdravotníkům v brněnských nemocnicích vrátili teprve nedávno,“ upozornila mluvčí vojenské akademie ve Vyškově Monika Nováková.

SEZNAM OCENĚNÝCH

* Rotmistr Dominik Forejta z Odboru profesní přípravy.
* Nadrotmistr Roman Kulhánek z Odboru přípravy do zahraničních operací.
* Četař Aleš Faltýnek z Praporu zabezpečení Vyškov.
* Bezpečnostní referent Ladislav Jůn z Oddělení logistiky.
* Jiří Nudčenko z Centra přípravy do zahraničních operací.

Metnar je označil za symbol profesionální armády, na kterou se obyvatelé mohou spolehnout v jakékoliv krizi. „Opakovaně prokazujete, že nejste jen bojovníci, ale že také umíte pomáhat druhým. Mimo jiné jste dokázali nahradit chybějící zdravotníky, jste členy mobilních odběrových týmů a vybudovali jste unikátní projekt Chytré karantény,“ hodnotil ministr obrany v demisi.

Právě vyškovští vojáci jsou v první linii boje s koronavirem hned v několika nemocnicích v Jihomoravském kraji. Čtyřicítka jich pomáhá zatím v Nemocnici Vyškov, Fakultní nemocnici Brno, Fakultní nemocnici u svaté Anny Brno, Vojenské nemocnici Brno a v Nemocnici Ivančice.

Poděkování od Lubomíra Metnara si ale přímo ve Vyškově kvůli epidemickým podmínkám převzali také dva občanští zaměstnanci. Ocenil u nich dlouhodobé iniciativní plnění úkolů a vynikající pracovní výsledky ve prospěch Ministerstva obrany.

„V adventní slavnostní atmosféře si poděkování převzali Jiří Nudčenko z Centra přípravy do zahraničních operací, podílející se dlouhodobě na mezirezortní a mezinárodní přípravě a Ladislav Jůn, který je bezpečnostním referentem z Oddělení logistiky. Pro Ladislava Jůna je to zároveň ocenění jeho práce před odchodem do důchodu v závěru tohoto roku,“ dodala Nováková.