Přibližně osmdesát nekompletních čistíren odpadních vod za takřka sedm milionů korun leží už déle než čtyři roky v lulečském obecním domě zvaném Slámovo. Obec dodnes nemá stavební povolení, aby je mohla nechat zabudovat.

Na popud teď už bývalého místostarosty Jaromíra Zbořila se zastupitelé ke konci minulého týdne sešli, aby problém rozsekli. „Z jednání ovšem vůbec nic nevyplynulo. Podle starosty je všechno v pořádku. Jediné, co ho pálí, jsou články v novinách. Tvrdí, že kvůli nim je celá Luleč ostatním pro smích. Vypadá to, že čističky budou ležet ladem dál,“ myslí si bývalý místostarosta.

Že toho zastupitelé ohledně čistíren odpadních vod moc nevyřešili, potvrdil i lulečský starosta Josef Vlach. „Jenom jsme se dohodli, že získáme chybějící díly. Nejpozději do měsíce a půl se znovu sejdeme a rozhodneme, co budeme dělat dál. Byl bych rád, kdybychom záměr dotáhli do konce. To znamená nechat udělat projekt a žádat o stavební povolení,“ uvedl Vlach.

Získat ho ovšem podle něj nebude jednoduché. To ostatně vyplynulo ze slov vedoucího odboru životního prostředí vyškovské radnice Jiřího Kutálka. Podle něj čističky nesplňují ekologické limity. „Zařízení, která starosta Josef Vlach nakoupil, vodu pouze předčišťují. To znamená, že do potoka by odtékala částečně znečištěná, takže by poškozovala životní prostředí. Je velmi málo pravděpodobné, že dáme připojení čistíren zelenou,“ objasnil před časem Kutálek.

Vlachovi, stejně jako dalšímu lulečskému zastupiteli Jiřímu Osolsobě, nejde Kutálkův názor moc do hlavy. Podle nich jsou čističky stejného typu zabudované na různých místech v republice. „Vesnice je zčásti postavená na skále. Proto se sem nehodí centrální čistička, kterou navrhuje vyškovský odbor životního prostředí spolu s Povodím Moravy, ale skupinové a domácí čistírny,“ tvrdil nedávno Osolsobě.

Stejný krajinný ráz má také Blanensko. „Tamní dědiny dostávají povolení na skupinové a domácí čističky zcela běžně. Stejné typy, jako mají třeba v Bukovině nebo Bukovince, jsme koupili i my,“ řekl Osolsobě.

To potvrdil například starosta Bukoviny Jiří Hynšt. Podle něj lidé nemají s vyjádřením úřadů problémy. Čistírny odpadních vod se podle něj staly trendem a lidé je vyžadují.

„Nevím, jak je to se skupinovými čističkami. Ale ty domácí si místní pořizují a se stavebním povolením nemají žádné potíže,“ prohlásil Hynšt.
Lulečský starosta si taky myslí, že právě skupinové a domácí čistírny odpadních vod vyjdou místní mnohem levněji.

„Na centrální čističku by se museli napojit a ještě platit poplatky. My jsme je ovšem koupili pro naše obyvatele, takže by nemuseli skoro nic platit,“ naznačil Vlach.

Ten taky doufá, že ostatní zastupitelé budou mít stejný názor jako on a na příštím zasedání zvednou ruku pro jeho návrh. „Jednání bude pracovní, pro lidi nepřístupné. Ale jeho výsledek vyhlásíme na veřejném zastupitelstvu,“ slíbil lulečský starosta.