Výstavba expozice se zatopenou plochou čtyřiaosmdesáti metrů čtverečních je v plném proudu. Nabírá ovšem drobné zpoždění. „Optimistické odhady mluvily o otevření v polovině července. Kvůli technologiím si vyžádá nějaký čas navíc. Například voda bude muset ještě tři neděle odstát, pak až do ní budeme moct umístit ryby,“ vysvětlila investiční referentka zooparku Dagmar Nepeřená.

Samotná stavba je nicméně takřka hotová. Nastoupit na ni musí ještě stolaři, budou vyrábět například madla nebo obložení. „Momentálně už dělníci pracují také na úpravě okolí expozice. Vodaři vnitřní prostory osazují kameny a kořeny. Odhaduji, že do konce srpna, by mohla být expozice hotová,“ sdělila.

Od vodního světa bude návštěvníky dělit jen několik milimetrů. Za dvěma téměř dvoumetrovými prosklenými tabulemi lidé uvidí ryby našeho pásma. Například kapry, karasy, štiky a sumce, nebo také úhoře. „Těším se, že uvidím ryby, které znám jen z obrázků, protože jsem je nikdy nechytil. Byl už jsem v Živé vodě v Modré a moc se mi to líbilo. Jsem proto rád, že se na ryby budu moct podívat i ve Vyškově,“ byl nadšený Kulík.

Na složení rybí obsádky zoo spolupracuje s rybářstvím Pohořelice. Při převozu budou dbát hlavně na opatrné zacházení. „K rybám, co jdou na ukázkové akce, musíme být při nakládce i vykládce ještě šetrnější než při běžné manipulaci. Máme bedny s kyslíkem určené k převozu. Využíváme tak klasických metod jako u běžné tržní ryby, násad, či plůdků,“ přiblížil ředitel rybářství Roman Osička.

Budoucí rybí společenstvo budou pracovníci zooparku doplňovat postupně. „Chceme ukázat i velké ryby, které se získávají až při podzimních výlovech rybníků. Už při otevření tam ale samozřejmě nějaké budou,“ ujistil už dřív ředitel zoo Josef Kachlík.

Pozorovatelna se nachází pod terasou, která zase nabídne pohled na vodní hladinu s rostlinami. Expozice bude přístupná i matkám s kočárky nebo handicapovaným lidem. Kromě schodů pod objekt povede i rampa.

Expozice vyjde na 3,8 milionu korun, vyškovská radnice na ni přispěje 1,3 milionu.

O vyškovském zooparku
• Původní Koutek živé přírody byl slavnostně otevřený 8. srpna 1965.
• Vznikl v akci Z.
• Nejkritičtějším byl rok 1990, kdy se rozhodovalo, zda zdevastovanou zahradu, která sloužila jako zimoviště pro zvířata z cirkusů, zrušit nebo do ní investovat a zachovat.
• Od zooparku odjíždí i dinovláček do dinoparku.

Vstupné
• zoopark + dinopark: dospělí 200 Kč, děti 140 Kč
• zoopark: dospělí 90 Kč, děti 60 Kč