Ve více vesnicích tak ordinuje například praktický lékař Ivo Škvír. „Během týdne střídám Hrušky, Křenovice a Holubice, mnoho lidí ke mně přijíždí například i ze Zbýšova," řekl Škvír.

Lidé, kteří nemají auto, ovšem mají problém. „České dráhy nedávno zrušily vlakový spoj z Holubic do Křenovic. Lidé sice můžou zajít do ordinace v Holubicích, ale lékárna je jen v Křenovicích, takže když si chtějí vyzvednout předepsané léky, musejí autobusem," zdůraznil Škvír.

Autobus však jezdí jen občas. „Pokud je to jen trochu možné, využíváme dne, kdy je ordinace u nás otevřená, ale vždycky se čekat nedá, takže občas musíme do Křenovic autem. Moc jiných variant nám nezbývá, vlak nám zrušili a autobus jezdí jen sporadicky," potvrdila Dagmar Černá z Holubic.

Mladší lidi obecně problém nemají. „K lékaři pravidelně dojíždím do Ivanovic na Hané. Máme vlastní auto, takže naštěstí nemusíme řešit jiné způsoby cesty. Jsem se svým doktorem spokojená, takže bych ho už nejspíš nevyměnila, ani kdyby se nějaký jiný usadil u nás ve vesnici," podotkla Anna Vojtková z Moravských Málkovic.

Starší lidé však většinou spoléhají na mladší členy rodiny. „Do Pustiměře mě k lékařce vozí dcera. Vůbec si nedokážu představit, jak bych to dělala bez ní," přiznala třeba Marie Marková z Drysic.

Stejně jako lékař Škvír z Křenovic, i další doktoři řeší situaci zřizováním ordinací na víc místech nebo zřízení jedné ordinace v dobře dostupné lokalitě. „Ordinuji stabilně v Nesovicích, ale chodí ke mně i pacienti z Milonic, Uhřic, Nemotic nebo Snovídek. Není to pro ně daleko, takže o stížnostech na vzdálenost nevím. Celkově si myslím, že vyškovský region má obvody takzvaně zasíťované po této stránce dobře," poznamenal praktický lékař Miroslav Gardavský.

Za pacienty, kteří se můžou hýbat jen těžce, dojíždí lékaři většinou domů. „Za minulého režimu bylo zvykem, že doktoři dělali základní prohlídky rovnou doma, bez ohlášení. Dnes bych něco takového určitě nedělal. Jsem ochotný přijet se na pacienta podívat k němu domů, jen když mě o to sám požádá," upozornil Gardavský.

Připomenul, že při příliš dlouhé cestě už žádá aspoň o příspěvek na benzin. „Dojezdovou vzdálenost nemám vymezenou přesně, ale dejme tomu, že při vzdálenosti přes deset kilometrů by mi musel žadatel uhradit alespoň cestovní výlohy," poznamenal Gardavský.

Někteří lidé si prý ovšem ještě nezvykli. „Někteří příslušníci starší generace takový přístup moc nechápou, ale celkově se situace rozhodně zlepšuje, za což jsem rád," dodal lékař.