Co si myslíte o výši nájmů na Vyškovsku? Napište svůj názor do diskuze pod článkem

Vyškovsko Jana Mandáková hledá se svou maminkou a malým bratrem byt v Bučovicích. Nemohou si dovolit platit za nájem a služby víc než pět tisíc korun měsíčně. Jsou proto stejně jako spousta dalších lidí na Vyškovsku v dost bezvýchodném postavení.

„Byt sháníme už rok, protože jsme v nelehké rodinné situaci. Ale je to hrozně těžké. Nabídka je skoro nulová, když už se něco objeví, tak je to pro nás příliš drahé,“ svěřila se mladá žena.

Její zkušenosti potvrzuje majitel bučovické realitní agentury Roturk reality Bohdan Horňák. „Měli jsme v nabídce dvoupokojový byt za pětitisícový nájem bez inkasa. Byl pryč během jediného dne. Obecně jsou na celém Vyškovsku nájmy předražené, na Bučovicku navíc majitelé ani moc nájemních bytů nenabízejí,“ shrnul Horňák.

Připustil tak, že zájemci o nájemní bydlení jsou ve velké nevýhodě. „Nájmy shánějí buď mladí lidé, kteří se chtějí osamostatnit, nebo ti, kdo stěhováním řeší osobní problémy, třeba se rozvádějí. Majitelé tak mohou cenu držet poměrně vysoko, protože volných bytů moc není,“ vysvětlil Horňák.

Doplnil, že zájemcům o nové bydlení nepřeje ani doba. V časech hospodářské krize s nejistou vyhlídkou na udržení dobrého zaměstnání se odváží vzít si hypotéku mnohem méně lidí než před dvěma lety. Také proto zájem o nájmy roste.

Podle něj nejvíc paradoxně zaplatí lidé za malé byty, protože nájem za metr čtvereční v nich vychází mnohem dráž než v případě bytů 3 + 1 nebo ještě větších.

Jeho slova potvrzuje průzkum nabídky realitních kanceláří. Ve Vyškově je mizivá nabídka malých bytů, byty 2 + 1 začínají na sedmi tisících korun nájmu a končí na stěží uvěřitelných pětadvaceti tisících. Větší byty prakticky nelze sehnat pod osm tisíc korun nájmu měsíčně. Rekordmanem je velký byt 4 + 1 v ulici Doktora Růžičky, kde majitel požaduje nájem pětatřicet tisíc korun měsíčně.

V Bučovicích a ve Slavkově u Brna je přitom průměrná výše nájmu ještě vyšší asi o tisícikorunu a nabídka mnohem omezenější. Horňák nicméně upozornil, že řada lidí pronajímá byty svým známým, takže je nelze na trhu jasně vysledovat. „Odhaduji, že se jedná tak o třetinu pronájmů,“ informoval Horňák.

Jedinou možností těch, kdo nechtějí spoléhat na pokřivený trh s pronájmy je snaha získat obecní byt s regulovaným, a tedy mnohem nižším, nájemným. To ovšem není také vůbec jednoduché. Ne každý vyhoví pravidlům, která si města sama nastavila. Navíc vždycky bude stát ve frontě s mnoha dalšími zájemci.

Například ve Slavkově u Brna evidují podle vedoucí odboru bytového a tepelného hospodářství tamního městského úřadu Jitky Linhartové šedesát žádostí o přidělení bytu. Uvolní se přitom maximálně pět bytů ročně.

V okresním městě mají podle informací tiskové mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové jen na speciální byty určené zdravotně postiženým a důchodcům devadesát žádostí.

V žádostech o obecní byty je bez šance přitom ten, kdo třeba dluží městu nějaké peníze nebo nedosáhne na určitý příjem. Případně nemůže složit kauci ve výši několika nájmů dopředu. Takové jsou třeba podmínky pro získání obecního bytu v Bučovicích, který město nabízelo před několika dny.

Mizerná situaci na trhu s nájemními byty na Vyškovsku má celou řadu důsledků. A to nejen sociálních. Podle ředitele vyškovského úřadu práce Jana Marka se velmi pravděpodobně projevuje i na zbytečně vysokém počtu nezaměstnaných v regionu. „Když nejsou k dispozici nájemní byty, nestěhují se pracovní síly za nabídkou zaměstnání. Rozhodně tato situace má neblahé důsledky na trh práce,“ zdůraznil Marek.

Výše nájmů na Vyškovsku (průměr)
byt 3 + 1 / 2 + 1 / 1 + 1

Bučovice 8250 Kč / 9500 Kč / 8500 Kč
Slavkov u Brna 9800 Kč / 6300 Kč
Vyškov 7700 Kč / 7600 Kč / 6800 Kč

Zdroj: průzkum Vyškovského deníku Rovnosti 18. 6. 2010