Situace podle jejich zástupců rozhodně není tak kritická, jak si někteří lidé myslí. Jak tvrdí Gabriela Horáková z vyškovské cestovní kanceláře Columbus. po teroristickém útoku si sice zatím zájezd do Tuniska nikdo nekoupil, ale ani je nestornují. „V poslední době lidé dávají přednost evropským zemím. Na druhé straně, přestože se informují ohledně možností, jak změnit cílovou destinaci nebo celý zájezd stornovat, do dnešního dne tak nikdo neučinil," zhodnotila.

Do Tuniska by se nyní nevydala třeba Vyškovanka Petra Vychodilová. „Země mě nikdy nelákala, ale nemělo to nic společného s terorismem. Je ovšem pravda, že pokud bych měla objednaný zájezd, po pátečním útoku bych ho asi zrušila. Celou dovolenou bych byla ve stresu a neužila si ji," uvedla žena.

Rady na cestu
Podle ministerstva vnitra by lidé měli být v zahraničí obezřetní a vyhýbat se veřejným místům, jako jsou tržiště a restaurace, hotelové areály by však měly být bezpečné. Nabádá také dobrodruhy, kteří se rozhodnou do země vydat samostatně, k registraci do databáze cestovatelů DROZD, která je dostupná na stránkách rezortu.

Podobné reakce si ze strany klientů všiml i Michal Navrátil z bučovické pobočky cestovní kanceláře Grand travel. „Lidé mají z dovolené v Tunisku obavy, narychlo mění vybrané hotely nebo se snaží zajistit si jiný termín. Často se také rozhodnou pro jinou destinaci. Pokud můžeme, snažíme se zdarma vyhovět," potvrdil Navrátil.

Turisté jsou zmatení, už si pletou i Tunisko s Tureckem, Řecko s Chorvatskem, zní z dalších cestovních kanceláří. „Do zahraničí bych v dnešní době nejel. Nebezpečno je všude, moře je plné uprchlických lodí. Radši zůstanu v České republice a budu se jezdit koupat k rybníku. Pár dní na pláži mi za to nebezpečí nestojí," řekl rezolutně důchodce Jan Pavlíček z Vyškova.

Léto bez moře si naopak nedokáže představit obyvatelka města Markéta Bláhová. Kam letos vyrazit, sice vzhledem k mnoha okolnostem zvažovala pečlivěji, i tak ale do zahraničí zamíří. „Poohlížím se po nějakém hotelu v Černé Hoře. Tu jsem vyhodnotila jako jednu z nejbezpečnějších. Známí tam jezdí pravidelně a nikdy si nestěžovali. Navíc jsem v zemi ještě nikdy nebyla, takže zase poznám něco nového," svěřila se Bláhová.

Kromě Tuniska pak v poslední době lehce upadá i oblíbenost Řecka. Důvodem však není hrozící bankrot země. „Co se týká Řecka, klienti se víc než finanční krize obávají uprchlíků. Situace ale v reálu určitě není tak dramatická, jak se o ní mluví," uklidňoval Michal Navrátil.

O tom je přesvědčená i Vychodilová. „V Řecku jsem byla a ráda bych se tam vrátila, trochu mě ale odrazuje jeho momentální situace. Musím ovšem uznat, že se v problému příliš neorientuji," řekla Vyškovanka.

Že ekonomické problémy nejsou důvodem pro změnu dovolené, potvrzuje i Horáková. „Finanční krize klienty neodrazuje. Pro zahraniční platební karty totiž neplatí opatření na omezené výběry z bankomatů. Na druhé straně v nich ovšem můžou dojít peníze a může trvat, než se doplní. Určitě proto doporučuji mít s sebou i dostatečnou hotovost," radila Horáková.

ZUZANA RICHTROVÁ