Exploze, sedmasedmdesát evakuovaných, tři v šoku a jeden popálený zaměstnanec. Událost z loňského května, o které tehdy Vyškovský deník Rovnost informoval. Výbuch v bučovické firmě Dina-Hitex skončil relativně dobře. „K explozi došlo při práci na vnitřním potrubí. Požár nevznikl, jeden ze zaměstnanců, který pracoval s rozbrušovacím nářadím, byl ale po výbuchu popálený na ruce. Výbušná směs ethylenoxidu se zapálila, právě když řezal úhlovou bruskou," přiblížil tehdy mluvčí krajských hasičů Petr Příkaský.

Průzkumná skupina následně nenaměřila už žádné nebezpečné výbušné koncentrace. Do ovzduší neunikly nebezpečné látky. Vyšetřovatel hasičů na místě odhadl škodu na sto tisíc korun.

I přes relativně dobrou bilanci v bučovické firmě se na Vyškovsku stalo v uplynulém roce nejvíc pracovních úrazů za poslední tři roky. Region však s celorepublikovým trendem krok nedrží. V Česku loni vedl počet úrazů ve zpracovatelském průmyslu. „Na Vyškovsku jsme jich nejvíc zaznamenali v oblasti stavebnictví," informovala vedoucí právního odboru Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Dagmar Berková.

Její kolegové loni v okrese podnikli sto šedesát kontrol v oblasti nelegálního zaměstnávání, dvaatřicet v oblasti pracovních vztahů a podmínek a sto třináct v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. „Právě za nelegální práci udělili sedm pokut, za nedodržení pravidel bezpečnosti pak tři," informovala Berková.

Tipy inspektorát získává například od policie. „Co se týká bezpečnosti práce, hlášení evidujeme a posíláme právě jemu. Většinou nám je oznamuje sám zaměstnavatel, třeba když se stane nějaký pracovní úraz. Případně nás kontaktují například pracovníci zdravotnické záchranné služby, kteří v místě zasahují," informovala mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Kromě umožnění výkonu nelegální práce patřily mezi nejčastější přestupky chybějící ochranná zařízení u strojů a chybějící zábradlí, nestanovení postupů, nedostatky při školení nebo nedostatečné vyhodnocení rizik. „Zaměstnavatelé také pozdě ohlašovali pracovní úrazy. Jejich prohřeškem bývá i nevyplácení mezd ve stanoveném termínu," dodala Berková.

Právě zpoždění výplaty je problémem, který trápí nejednoho obyvatele Vyškovska. „Mně třeba skoro dva roky. Výplatu dostávám i s tříměsíčním zpožděním, působí mi to velké potíže v běžném životě. Zaměstnavatel mi stále dluží peníze, jde o desítky tisíc. Na inspektorát jsem se ale neobracel. Dnes je těžké najít místo a já mám obavy, abych o něj nepřišel. I když je to u nás s výplatami těžké," popsal muž, který si z pochopitelného důvodu nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

Právě třeba na takové nezákonné chování firmy je oblastní inspektorát práce nutné upozornit. Zaměstnavateli může uložit pokutu až do výše dvou milionů korun. Za nelegální zaměstnávání se pak společnosti můžou prohnout ještě víc. Pokuta může dosahovat výše až deseti milionů korun. Pokud podnik poruší některé z povinností pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, může počítat se sankcí sahající do výše dvou milionů korun.

statistiky kontrolnedostatky v oblasti pracovních vztahů a podmínek
2012/ 134 případů, 2013/ 140 případů, 2014/ 109 případů
nedostatky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví
2012/ 220 případů, 2013/ 236 případů, 2014/ 174 případů
pracovní úrazy (smrtelné)
2012/ 257 případů (3), 2013/ 261 případů (0), 2012/ 278 případů (0)
zdroj: inspektorát práce