Syrové studené počasí oznamuje příchod zimy. Lidé naložili do kamen dřevo nebo zapnuli knoflíky plynových kotlů. Většina z nich si ale neuvědomuje, jaké nebezpečí v sobě skrývají nezkontrolované komíny. Svědčí o tom neúprosná statistika hasičů. V průběhu loňské topné sezony došlo na Vyškovsku k jedenácti požárům, které má na svědomí špatný stav komínů. Nejhorší byl požár v Letonicích. Tři lidé utrpěli zranění. Škoda se vyšplhala na milion šest set padesát tisíc korun.

Za minulý rok způsobily špatně udržované komíny v celé republice sto čtyřicet požárů. Jejich počet neklesá, právě naopak. Jen za první pololetí letošního roku má nedbalost lidí na svědomí už sto šestaosmdesát požárů.

Hasiči proto upozorňují, že je potřeba prověřit stav komínů. Nejedná se přitom pouze o komíny kamen na pevná paliva, ale i plynová. Ty by se měly čistit jednou až dvakrát do roka. „Na jejich spodní straně totiž dochází ke kondenzaci vody,“ informoval vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Vyškov Karel Vidlář.

Komíny je třeba kontrolovat dvakrát ročně

Prohlídky komínů topidel na pevná paliva se liší podle výkonu zapojeného spotřebiče. Ty s nižším výkonem by si jejich majitelé měli nechat zkontrolovat šestkrát do roka. Minimálně však alespoň dvakrát ročně. „Komín doporučujeme čistit vždy před a po sezoně,“ dodal Vidlák. Záleží ovšem, jak často je využívaný.

„Nejčastější příčinou těchto požárů jsou saze v komíně a přizděné nebo zazděné trámy,“ doplnil Vidlář.

Sehnat na Vyškovsku kominíka není snadné. „Když jsem začínal, bylo ve Vyškově čtrnáct kominíků, dnes jsou dva,“ podotknul kominík ve výslužbě Jaromír Pohlodek. Mimo Vyškov pak v okrese fungují pouze další tři firmy.

„Topíme plynem a teprve letos jsme se po takřka deseti letech dokopali k tomu, že jsme si komín nechali zkontrolovat. Dlouho jsme ale nemohli sehnat kominíka z Vyškova. Neměli čas. Museli jsme povolat kominíka z Prostějova,“ řekla například Vyškovanka Barbora Sedláková.

Teď, před sezonou mají kominíci plné ruce práce. „Zájemce máme nárazově. Lidé to často nechávají na poslední chvíli,“ řekl revizní technik komínů z Vyškova Petr Kupčík. Hasiči jsou oprávnění uložit za špatně udržovaný komín pokutu až deset tisíc korun. Pokud dojde k požáru, musí mít majitel doklad, že mu komín vyčistil odborník. „Často se stává, že si lidé čistí komíny sami. To je bohužel nedostačující,“ dodal Vidlář.

Lidé se často vracejí ke dřevu

V poslední době se lidé stále častěji vracejí k topení dřevem, které sice víc zatěžuje ovzduší, ale zato je levnější. Mnozí se neštítí ani krádeže. „Krade se nejenom dřevo nastojato, ale i polena nachystaná u cest na odvoz. Škoda je však vesměs v řádech stokorun až tisícikorun, takže policie tyto případy většinou odkládá,“ uvedl Otakar Pavlík, šéf bučovické lesní správy.

Velkou ránu však zloději předvedli v Kožušicích v obecním lese v lokalitě Kraví Hora.

„Neznámí pachatelé tam postupně skáceli a odvezli šestnáct vzrostlých modřínů. Obecní úřad odhaduje škodu na šedesát tisíc korun,“ informoval vyškovský policejní mluvčí Petr Nečesánek. Doplnil, že za krádež třiceti kubíků dřeva samozvaným dřevorubcům hrozí až tři roky trestu odnětí svobody.

SABINA BOUDNÁ A ŠÁRKA DUBSKÁ