Během pár jarních týdnů zůstaly jen pařezy z třiceti bříz na dědickém hřbitově, dvaadvaceti hrušní v Dědicích, řady tújí a bříz na vyškovském hřbitově. Další stromy budou muset ustoupit úpravám předzámecké zahrady a znovu i obou hřbitovů.

„Kácet zdravé stromy je smutné. Stačilo by je pouze prořezat anebo protřídit,“ myslela si třeba návštěvnice Dědic Marie Havránková z Nemochovic.
Radnice se hájí, že za každý strom, který pokácí, vysazuje dva nové. Tento poměr je prý v řadě měst pouze jedna ku jedné. V Dědicích město nechá už během několika dnů zasadit čtyřiačtyřicet nových hrušní.

Mnozí lidé v tom ale nevidí moc veliký přínos. „Pořezat strom je snadné, ale nový vzroste za desítky let,“ připomenul botanik Jan Buřival. Obyvatelé okresního města se proti nekompromisnímu kácení bouří. Když například Petr Novotný viděl, jak se pily zakusují do jednoho stromu za druhým, raději vyvolal preventivní petici. Chtěl tak zabránit tomu, aby při plánovaných úpravách zahrady u muzea nedošlo ke zbytečné likvidaci zdravých dřevin. „Za tři týdny se shromáždilo šest stovek podpisů. To svědčí o tom, že pařezů je už ve Vyškově příliš mnoho,“ řekl Novotný.

Zastupitel Radek Mikulka je se svou obranou zeleně na radnici osamělý. „Názory lidí shazuje vedení města ze stolu. Hraničí to až s neúctou. Lidi se začínají cítit znechuceně. Kam se podíváte, tam se řeší úprava zeleně kácením. Jsem už bezradný,“ prohlásil Mikulka.

Na stále hlasitější názory lidí představitelé města nemají jiné vysvětlení, než že zeleň v minulých letech zanedbávali a chtějí ji nyní obnovit. „Věnujeme se vegetaci víc než v předchozích letech. V uplynulých desetiletích ji nikdo neupravoval. Stromy byly vysazované laicky, nahodile a bez rozmyslu. Současný stav a věk dřevin si nyní vyžádal radikální opatření,“ vysvětlil starosta Vyškova Petr Hájek.

Proto město v letošním rozpočtu město počítá na údržbu zeleně s milionem navíc oproti jiným letům. Celkem vydá nejméně devět milionů korun.