Už od loňského podzimu se musejí omezovat lidé z vyškovské čtvrti Palánek. Proplétají se mezi stavebními stroji, nemají kde zaparkovat, obtěžuje je hluk a prach. Palánek totiž prochází celkovou rekonstrukcí.

„Už se to táhne strašně dlouho. Kdy už konečně budou práce hotové?“ ptá se například tamní obyvatel Pavel Kovařík. A další přitakávají. „Stavba je rozsáhlá. Randál se rozléhá až už pracují na kterémkoli místě. Dělníci stále něco řežou, bagrují. A možná ještě víc vadí prach. Potíže máme také s parkováním. Po celý den tady parkují lidé, kteří poblíž pracují, třeba na úřadu práce, ale my, co tu bydlíme, nemáme kde zastavit,“ postěžoval si Emil Jaroš. Také jemu se už zdá stavební činnost nekonečná a přál by si, aby co nejdřív ustala.

Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové musejí lidé z Palánku vydržet ještě několik týdnů. „První etapa regenerace sídliště probíhá podle plánu, termín se dodržuje. Už při podpisu smlouvy s firmou bylo dáno, že stavba bude provedená do konce června letošního roku. Do patnácti dnů po tomto termínu bude vše uklizené, upravené a předané správci veřejného prostranství,“ uvedla Bednářová.

Podle jejích slov by urychlení stavebních prací nebylo rozumné. „Vyžadují totiž respektování určitých standardů, jinak by firma neposkytla záruku, nebo by se hotové dílo mohlo brzy zničit, zejména když nedojde k dostatečnému zatvrdnutí materiálů a podobně,“ dodala mluvčí.

První etapa je zaměřená na chodníky, parkovací stání a kontejnerové přístřešky. V současné době jsou opravené nebo se dodělávají chodníky v prvním bloku, včetně chodníku u prodejny potravin. Nový chodník přibyl také napříč prvním vnitroblokem včetně zpevněné plochy pro hry dětí. Opravený už byl i chodník podél panelových domů vně sídliště naproti pošty. Po novém chodníku už chodí také lidé k mateřské školce od mostu přes Rostěnický potok až po vozovku před bývalými jeslemi.

Došlo také k propojení vozovky přes chodník u mostu vedle Rostěnického potoka u mateřské školy, ale průjezd bude možný jen pro vozy Respona. V rozích prvního bloku na hlavních pěších tazích přibudou ještě tři přístřešky pro kontejnery.

Přibudou také nová parkovací místa. Ne ale tolik, kolik si radnice původně představovala. Postavili se proti nim totiž obyvatelé některých panelových domů, kteří si nepřáli, aby jim auta parkovala přímo pod okny.

„Podle vyjádření mnoha obyvatel Palánku obsaženém v petici doručené v minulém roce na město parkovací místa na sídlišti nechybí. Proto vozovka od úřadu práce směrem do sídliště nebude rozšířená ani na ní nevzniknou parkovací stání. Sice jsme to původně v této etapě plánovali, ale na tlak obyvatel jsme od záměru odstoupili,“ řekl starosta Vyškova Petr Hájek.

Obyvatelé tehdy argumentovali tím, že si přejí, aby se doprava z této lokality spíš odváděla, než přiváděla. Domnívali se, že by došlo k ohrožení bezpečnosti. A měli obavy, že kvůli měkkému podloží by se mohla silnice propadat.

Hájek ale dodal, že vzhledem k tomu, že radnice přece jenom chtěla nějaká parkovací místa přidat, nechává budovat alespoň dvě nová parkoviště. A to u Agrodomu, kde přibude třináct šikmých parkovacích míst a podél panelových domů u někdejších centrálních jeslí, kde přibude šestadvacet parkovacích míst.

V letošním roce se projektuje druhá etapa úprav sídliště Palánek. Pokud na ni radnice sežene peníze, budou se obyvatelé muset vyrovnat s dalším stavebním ruchem už v příštím roce.