„Platím si léky. Bydlení také stojí dost peněz. Důchod nemám moc vysoký, dá se říct, že žiju od výplaty k výplatě. Zvýšil se poplatek za popelnice. I když jen o pár desítek korun, na zemi je ale nenajdu. Teď ve Vyškově platíme za psy dvě stovky ročně. Kdyby to město zvýšilo na patnáct set, nevím, kde bych je vzala. A pejska, kterého mám už sedm let, bych pryč nechtěla dát. To si ani neumím představit," svěřila se Vyškovanka, která nechtěla uvést své jméno.
Že by radnice měly být k důchodcům shovívavé, je přesvědčený například Ivan Hanáček z Vyškova. „Žádné zvíře doma nemám, takže by se mě navýšení netýkalo. Ale vím, že důchodci mají mnohdy co dělat, aby vystačili s penězi, takže by nebylo moc férové zatěžovat je vyššími poplatky za psy," myslí si muž.
Stejný názor mají i starostové oslovených měst. Klidní můžou minimálně letos zůstat například důchodci v Ivanovicích na Hané. „Pro letošní rok určitě poplatek zvyšovat nebudeme. Jak to bude v dalších letech, to teď nemůžu odhadnout. Každopádně není v našem zájmu zatěžovat naše obyvatele," ujistil ivanovický starosta Jozef Heretík.
Pokud by se přece jenom někteří radní v Ivanovicích rozhodli, že budou v příštím roce usilovat o zvýšení částky, starosta se k nim podle svých slov nepřidá. „Určitě bych prosazoval, aby zůstal ve stejné výši jako teď. To znamená na stokoruně ročně," přiblížil Heretík.
Dvojnásobnou částku platí ve Slavkově u Brna. Ani tam se lidé pobírající starobní, invalidní nebo vdovský důchod, který je jejich jediným zdrojem příjmů, zatím nemusejí bát, že si budou muset za svého čtyřnohého přítele připlatit. „O věci budu informovat zastupitele na řádném zasedání, které se bude konat v září. Sám za sebe ale nevidím důvod, proč bychom měli poplatek navyšovat. Obzvlášť, když jsme ho před dvěma lety upravovali," poukázal slavkovský starosta Ivan Charvát.
Dřív Slavkované platili rozdílné poplatky za psy, pokud bydleli v rodinných nebo bytových domech. Teď je částka jednotná. Pro důchodce je stanovená na dvě stě korun za prvního a tři sta za každého dalšího čtyřnohého mazlíčka. „Kdybychom částku zvýšili, vedlo by to k tomu, že by lidé začali psy odhlašovat. Se současným stavem jsme navíc spokojení. Lidé nám své mazlíčky hlásí víceméně poctivě, což sleduje městská policie, a do rozpočtu nám díky tomu přitéká zhruba sto deset tisíc korun ročně. Abychom zamezili znečišťování prostředí, dáváme každému poplatníkovi při uhrazení balík sáčků na exkrementy," doplnil.
Stejnou částku za psa platí i Vyškované. Ti, tak jako lidé v Ivanovicích, mají výhodu, že ani korunu navíc nedají za každého dalšího mazlíčka, kterého vlastní. „A nemusejí se ani obávat, že jim město poplatek navýší. Vedení zatím o ničem takovém neuvažuje," potvrdila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.