DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Státní zástupkyně totiž případ jako méně závažný trestný čin předala k posouzení Probační a mediační službě České republiky. Ta vypracuje zhruba po měsíci posudek. „Výsledky své práce mi odevzdá 25. února. Termín ještě můžu prodloužit nebo si ponechat lhůtu k prostudování případu. Jak rozhodnu, nebudu předjímat,“ informovala státní zástupkyně Barbora Jančíková.

Na základě stanoviska Probační a mediační služby státní zástupce určí, jestli podmínečně trestní stíhání zastaví nebo podá obžalobu. „Ovšem nemusí k němu vůbec přihlížet,“ objasnila Bronislava Havlová z vyškovského pracoviště Probační a mediační služby.

Co konkrétně musí Hála splnit a udělat, nemohla prozradit, protože jí to zákon neumožňuje. Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška v podobných případech může hrát roli třeba úhrada škod, jež poškozenému vznikly. Útočník může skončit třeba s trestem obecně prospěšných prací.

Hála se už nedlouho po incidentu Bejčkovi omluvil a ten podle vlastních slov omluvu přijal. Obvinění ovšem nestáhl. „Situace mi to neumožnila. Vůbec nevím, v jaké fázi teď případ je. Popravdě musím říct, že nechci, aby mladík musel být souzen,“ prohlásil farář.

Že student svého činu lituje, tvrdí i jeho příbuzní. „Věřím, že kdyby syn mohl, tak by vše nejraději vrátil. Víc nemám, co bych k tomu dodal,“ řekl otec Antonín Hála starší, který je rozvedený a se synem nežije v jednom domě.

Incident se odehrál v sakristii dražovického kostela vloni v sobotu 1. listopadu krátce před osmou hodinou ranní. Mladík udeřil šestatřicetiletého faráře před očima malých ministrantů. „Pět minut před začátkem mše rozrazil dveře sakristie. Začal mi nařizovat a rozkřikovat se. Nenechal si nic vysvětlit. Udeřil mě do obličeje a do hlavy a srazil na zem,“ popsal událost před časem farář.

Jeho zranění byla natolik vážná, že zůstal v domácí péči na neschopence dvanáct dní. Případ pak převzala policie. „Pachatel je zhruba čtrnáct dní obviněn jednak z ublížení na zdraví a také z výtržnictví,“ potvrdil Malášek.

Útok na duchovního měl vyprovokovat zvuk zvonů, na který si Hálova rodina žijící v domě v bezprostřední blízkosti kostela stěžuje celou řadu let.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU