Výjev jak z obrazu Josefa Lady sice nezažila v novodobé historii Otnice poprvé, po dlouhé době však letošní Zabijačkové hody pořádají hasiči. "Už ve čtvrtek jsme začali s nákupem surovin a rozdělovalo se maso. V pátek jsme navezli kotle a od rána se vařilo a zpracovávalo maso jako jitrnice, jelita či prejt. Pak jsme se potkali v sobotu ráno a začali jsme s přípravami, aby bylo na dnešní odpoledne vše nachystané,“ vyjmenovává Miroslav Kalouda, člen místního hasičského sboru.

Zabijačkové hody v Otnici na Vyškovsku. | Video: Renata Spotzová

Na malém prostranství před Dělnickým domem krájí na stolech tlačenku, v pozadí ve velkých kotlech míchají hasiči černou polévku a guláš. Pravou venkovskou zabijačku však hasiči uspořádat nemohli, protože je Evropskou unií zakázaná. "Rozhodli jsme se proto pojmout akci jako hody s tím, že si maso upravíme podle vlastní chuti. Maso je koupené od místního osvědčeného řezníka, nikdo nemusí mít obavy,“ naráží Kalouda na současnou kauzu závadného masa z Polska.

U stánku mají lidé možnost nabízené produkty nejprve ochutnat, než se rozhodnou pro koupi. Kromě masa si ale mohou návštěvníci pochutnat i na koláčích, které pekly členky ženského oddílu místních hasičů, k prodeji nechyběly ani tradiční české bramborové placky s povidly.

Akci si nenechal ujít třeba Roman Kropáček z nedalekých Hostěrádek–Rešova. ,,O akci jsem se dozvěděl teprve včera,“ směje se Kropáček. Přijel si dát guláš a sejít se s přáteli.

Na akci se přišel podívat i Pavel Moric. "Je dobře, že se tady pořád něco děje. Opět jsme pozvali kapelu Mistříňanku, které patří obrovské díky za to, co předvádí a jakou umí udělat atmosféru," říká Moric, který působí jako zastupitel města. I když má kapela Mistříňanka svoje kořeny v Mistříně, těší se u místních velké oblibě. Muzikanti hrají s přestávkami až do večerních hodin. "Hrajeme klasické lidové písničky, které mají lidé rádi," usmívá se kapelník František Pavluš.

Sobotní odpoledne se chýlí ke konci a protější zastávka autobusu se plní lidmi. O tom, že se akce stala věhlasnou svědčí i to, že přijeli lidé až z Brna. Ladislava Navrátilová přijela na akci se svou malou dcerkou a kamarádkou Simonou Prokešovou. "Akce byla super, zůstala bych déle, nebýt dětí,“ směje se Prokešová s dětmi zavěšenými na rukách.

Na letošních Zabijačkových hodech v Otnici se vyrobilo kolem 350 jitrnic, přes 30 tlačenek, asi 60 vaniček sádla, kotel guláše a dva kotle černé polévky. "Vydělané peníze investujeme do vybavení hasičského sboru, ať už zásahové jednotky, anebo třeba mladých hasičů," říká Kalouda. Zároveň láká na další akci, Pivní slavnosti. "V nabídce budeme mít nespočet pivních speciálů, každý si najde to své,“ slibuje Kalouda.

RENATA SPOTZOVÁ