Třináctý ročník ankety Alej roku pořádá společnost Arnika, která se tak snaží zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí a šířit povědomí o jejich významu v české krajině. Hlasovat mohou zájemci od čtvrtka 2. listopadu na webových stránkách Alej roku.

Zdroj: Youtube

Z Jihomoravského kraje se o hlasy veřejnosti popere šest alejí a dvě stromořadí. „Za jižní Moravu bojuje Lipová alej na náměstí Republiky v Brně, Ovocná cesta z města Vyškov, Alej Za Jezerem, Javorová alej Jevišovka, Alej u račického hřbitova, Stromořadí kaštanů na Malé Klajdovce, Alej podél inlinestezky u Jevišova a Lipová alej na poutní místo sv. Antonínka,“ vyjmenoval mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

K hlasování vyzvala veřejnost také koordinátorka ankety Denisa Hronová. „Můžete vybírat z třiaosmdesáti nominovaných alejí a každá je jiná. Prohlídněte si je, třeba tam najdete stromořadí ze svého okolí nebo se začtete do příběhu z druhého konce České republiky. Svým hlasem také můžete pomoci lidem s propagací aleje, které hrozí zánik,” komentovala Hronová.

Polární záři pozorovali mimořádně obyvatelé jižní Moravy. Fotografii autor pořídil na Brněnské přehradě.
Polární záře nad Vyškovskem. Podívejte se, jak nádherně vypadalo noční nebe

Hlasování do ankety končí 25. ledna příštího roku. „Výsledky, jednu celorepublikovou vítězku a vítězku v každém kraji, vyhlásí Arnika na začátku února 2024,“ doplnil mluvčí Arniky.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Slavkovské hody bavily krojovaným průvodem i večerní zábavou

Zdroj: Město Slavkov u Brna a Hynek Charvat