Přednost budou mít pochopitelně jako vždy děti starší než tři roky. „Přednostně přijímáme starší děti, ale například loni jsme umístili i několik mladších. Myslím, že letos také nebude problém, zájem maminek je normální, zatím to nevypadá, že by jich bylo příliš,“ uvedla ředitelka mateřské školy v Havlíčkově ulici Markéta Medgyesyová.

Stejné to zřejmě bude i v ostatních školkách zřizovaných městem. „Nemáme sice žádné předběžné informace, protože chceme, aby měli všichni rodiče stejné šance, a tak neděláme orientační zápisy, ale myslím, že nebude problém děti umístit. Loni jsme měli přes sto osmdesát žádostí o přijetí, mezi nimi byly i děti mladší než tři roky, které jsme vzali,“ podotkla před časem vedoucí vyškovského školského odboru Petra Lakomá.

Ne každý ve Vyškově však s tímhle názorem souhlasí. „Někteří rodiče mají strach, aby se jejich dítě do školky dostalo, týká se to hlavně přistěhovaných předškoláků. Radnice však váhá místa rozšiřovat, protože současný babyboom brzy skončí a město neví, co potom dělat s volnými kapacitami,“ myslí si vyškovský zastupitel za Volbu pro město Ivan Pokorný, který dřív dělal ředitele vyškovského gymnázia.

Školky ve školách

Volba pro město proto nabízí řešení. „Vzhledem k tomu, že některé vyškovské základní školy nemají plný počet žáků a jsou zhruba na sedmdesáti procentech naplněnosti, navrhujeme využít některé třídy ve školách jako školky,“ řekl Pokorný.

Kromě vykrytí kapacitních problémů by tak podle Pokorného měli předškoláci kontakt s budoucí školou zcela přirozeně a bez stresu. „Ředitelé by naopak měli zajištěný určitý počet prvňáčků. Po skončení babyboomu by se pak poměrně snadno místa pro předškoláky dala zrušit. Tento systém by byl levný a jednoduchý,“ zdůraznil Pokorný.

Návrh chtěl údajně zveřejnit i ve Vyškovském zpravodaji, tam však text, který psal spolu s dalším vyškovským zastupitelem, Radkem Mikulkou, zveřejnit odmítli. „Ještě jsme s tím nevystoupili ani na zasedání zastupitelstva, ale pravděpodobně to předneseme na jednom z budoucích zasedání,“ podotkl Mikulka.

Zápisy do školek potrvají až do čtvrtka vždy od osmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne ve všech mateřinkách.