Vozíčkářka Jarmila Temerová se podělila o nepříjemnou zkušenost, když nenašla na nádraží vozíčkářské toalety. „Bohužel při tak finančně nákladné rekonstrukci nádraží, se pozapomnělo na bezbariérové záchody. Podotýkám, že většina autobusů je již označená znakem pro přepravu vozíčkářů a běžně nás vozí. Najednou jsem potřebovala i já navštívit toaletu na nádraží. Pak jsem se divila, že tam nic takového není. Nebo si prostě ani jeden projektant nevzpomněl na vyhlášku, která musí splňovat u veřejných staveb nejen přístupnost, ale i bezbariérové toalety?“ zeptala se.

Nádraží provozuje firma Krodos Bus, která provedla i poslední rekonstrukci objektu z roku 2019. Práce se však týkaly vnějších prostor a toalety do nich nespadaly. „Bezbariérové záchody tam jsou, není tam pouze širší kabinka pro invalidy. Dělali jsme rekonstrukci venkovních prostor a lehké úpravy budovy. O úpravě toalet jsme uvažovali, ale bohužel nezbyly peníze. Nemáme žádné dotace a jsme finančně omezení,“ reagoval za firmu vedoucí provozu Vyškov Jaroslav Polišenský.

Podle Temerové není prostor na nádražních toaletách pro vozíčkáře dostatečný. „Potřebujeme více místa, ne jenom úzkou kabinku, kde se vozík nevleze. Navíc tam není madlo, za které by se člověk chytil a podobně. Jako cestující na vozíčku si ani nemám kde umýt ruce. I my bychom ocenili kulturu cestování na moderní úrovni,“ podotkla Temerová.

Toalety by si rekonstrukci zasloužily

Polišenský potvrdil, že by si toalety zasloužily rekonstrukci, ale firma ji uskutečnit nemohla. „Je pravda, že chybí větší koje pro vozíčkáře. Bohužel to ale technicky nebylo možné napravit. Uvažovali jsme o tom, ale bylo by to velmi náročné, vše bychom museli rozkopat. Byl by to složitý proces a bohužel nám na něj nezbyly peníze. Musíme pracovat s tím, že budovu v historii nějak postavili, a to nás omezuje,“ připustil.

Redakce Deníku oslovila rovněž zástupce města Vyškov. Mluvčí města Michal Kočí sdělil, že budova má soukromého vlastníka, kterým není město, tudíž k situaci nemá co říct a nechtěl ji podrobněji komentovat.

Vnitřní svět plný barev a optimismu: ve Slavkově vystavuje Jakub Čech

Přes své výhrady Temerová doplnila, že rekonstrukce autobusového nádraží přinesla i spoustu kladných věcí a ocenila, že i autobusy jsou bezbariérové, což ocení také matky s kočárky.

Za další úpravy, které by pomohly vozíčkářům, by byla vděčná. „A nejen já, ale i starší a mladší lidé o berlích nebo s vozíčky, o které se opírají. Moc by to pomohlo,“ apelovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční strom už rozsvítili ve vyškovské části Dědice. Podívejte se

Zdroj: Stanislav Mrázek