„O možnosti spolufinancování jsme se spolu nebavili, pan Šarman nicméně přišel se dvěma návrhy, co je potřeba v kině vylepšit. Zaprvé to budou sedadla. Chystáme se je nechat opravit," uvedl místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Právě ve středu padlo rozhodnutí, že je obnoví technické služby města. Podle ředitele Pavla Klimeše půjde o investici v řádech tisíců. „Vzhledem k jejich stáří je možné, že se při opravě objeví další věci, které bude potřeba řešit. Proto teď nedokáži říct, na kolik akce vyjde. Musíme vyměnit laťky a spojovací prvky. V podstatě sedadla rozpojíme a pak je dáme znovu dohromady," popsal Klimeš.

Začít chtějí v průběhu tohoto měsíce, jakmile si organizace všechno připraví. „Záležet bude ještě na domluvě s nájemcem. Práce potrvají týden až dva," dodal ředitel.

Mluví se také o bezbariérovém přístupu do hlediště. Vytvořit ho ale bude podle Horáka náročně z hlediska technologie i peněz.

Provozovatele kina se ve středu redakci nepodařilo zkontaktovat, celý den nezvedal mobilní telefon. Nicméně na začátku roku hovořil i o nutnosti pořídit lepší promítací technologii, aby mohl divákům nabídnout i něco víc než filmy půl roku po premiéře. „Co vím, řešili jsme s ním jen sedadla a bezbariérový přístup," potvrdil Horák s tím, že nyní kino nepromítá.

Od začátku roku ale zažilo několik akcí. Třeba vyhlášení sportovce roku nebo křest CD kapely 30 teček.

Naopak vyškovské kino už je kompletně zmodernizované. Má za sebou digitalizaci, 3D digitalizaci, lepší ozvučení a je klimatizované. Jeho velkým minusem nejen pro návštěvníky však je, tak jako v Bučovicích, hlediště. „Zaprvé jsou v něm nepohodlné sedačky, ale pokud je potřeba ho složit, musí se složitě rozebírat rampy. Rozhodli jsme se proto pořídit nový elevační systém," přiblížil místostarosta města Karel Jurka.

Letos se ale pohodlnějšího sezení lidé ještě nedočkají. Radnice chce počkat do příštího roku, kdy by na něj mohla získat dotaci. Státní fond kinematografie totiž v současnosti přispívá na digitalizaci kin v republice. „Jakmile budou plošně zdigitalizovaná, je možné, že peníze uvolní i na další věci," dodal Jurka s tím, že předpokládají, že nový zásuvný systém spolkne kolem tří a půl milionu korun.

O poznání nižší částku chtějí do svého kina investovat Otničtí. Zastupitelé na jeho zachování kývli už dřív, další postup závisí na rozhodnutí Jihomoravského kraje. „Stále hovoříme o zhruba dvě stě padesáti tisících korunách. O sto tisíc žádáme kraj, zbytek bychom zaplatili z obecní kasy. Stávající technika v kině dosluhuje, nakoupili bychom techniku na digitální promítání a nové promítací plátno," připomněl starosta Otnic Pavel Prokop.

Nová technika má zkvalitnit obraz i zvuk. V objektu se navíc před časem otevřela kinokavárna. „Měl jsem zprávy, že verdikt kraje by měl zaznít tento měsíc, nic bližšího ale nevím," dodal Prokop.