Na Štědrý den se počet událostí držel zhruba na průměrném čísle tři sta za den, hned na první svátek vánoční řešili záchranáři 338, o den později pak na 335 událostí. „Právě na Štěpána jsme zaznamenali nejnáročnější zákrok, pokud jde o počet ošetřených. Do centra Brna vyslalo operační středisko k podezření na intoxikaci šest prostředků, včetně velkokapacitní sanitky a inspektora provozu. Po kontrole stavu a aplikaci kyslíku jsme do brněnských nemocnic převezli čtyři děti a čtyři dospělé, kteří se nadýchali oxidu uhelnatého,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Obecně se podle ní v průběhu svátků vánočních jednalo o pestrou směs událostí. „Nedá se říci, že by některé typy výjezdů byly vyloženě spojené s oslavami Vánoc. Pokud bychom přece jen chtěli hledat souvislost se svátky, pak jsme ve větší míře zaznamenali bolesti břicha v důsledku přejídání či porušování diety. A také události související s požitím alkoholu, ať už se jednalo o pády v opilosti nebo následky rvaček, šlo hlavně o pacienty mladého a středního věku,“ poukázala Bothová.

Starší lidé potřebovali pomoci se zdravotními potížemi, jako je dušnost, bolest na hrudi, neurologické potíže, vysoké horečky, ale také psychózy. „Pečovali jsme rovněž o pacienty s celou škálou úrazů. Za zmínku stojí například zákrok v lese na Brněnsku, kdy si seniorka poranila nohu,“ sdělila mluvčí záchranářů.

Jednalo se o špatně přístupný terén, kromě záchranářského týmu byl potřeba i speciální terénní vůz. Ve spolupráci s hasiči pak záchranáři pacientku transportovali k sanitce a následně ji po ošetření převezli do nemocnice.

Nárůst počtu výjezdů ke konci měsíce prosince připisují záchranáři několika faktorům. „Roli sehrálo velké množství respiračních onemocnění, řešili jsme celou řadu úrazů v důsledku rozmarů počasí a o svátečních dnech svoji roli sehrály také zavřené ordinace praktiků,“ uvažovala Bothová.

Přesto se našli volající, jejichž stav nevyžadoval péči záchranářů, přesto volali na tísňovou linku a v některých případech byli schopni i závažnost situace takzvaně „přibarvit“, aby docílili výjezdu zdravotníků. „Naléhavě žádáme, říkejte našim operátorům pravdu. A také je užitečné mít doma lékárničku a při méně závažných stavech si pomoci vlastními silami, popřípadě vyhledat pohotovost. Rádi pomůžeme, ale měli bychom být až tou poslední instancí,“ vzkázala mluvčí záchranářů.

Perné chvíle mohou  zdravotníkům přinést blížící se oslavy konce roku. Jak se vyvarovat poranění od zábavní pyrotechniky si mohou lidé zopakovat ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ikonický bývalý Prior v Brně. Nahlédněte do míst, kam se běžně nedostanete

Prohlídka budovy Tesca a bývalého Prioru v Brně, která má jít v roce 2024 k zemi. | Video: Deník/Terezie Heinz