K poklepání základních kamenů základen došlo v obou městech už v květnu loňského roku. Ve Slavkově u Brna budou sanitky brzo vyjíždět k záchraně životů z moderní stanice u autobusového nádraží. „Slavkov dlouhodobě usiloval o to, aby v prostoru po bývalé cukrovarské váze vznikla základna integrovaného systému. Fakt, že se zde podařilo umístit jak hasiče, tak i záchranáře je nejen pro město, ale i pro celý region, více než pozitivní,“ komentovala mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Připomněla, že úspěch tkví hlavně v domluvě různých veřejných institucí – města coby vlastníka pozemku, ministerstva vnitra jako nadřízeného orgánu hasičského sboru a kraje jako zřizovatele zdravotnické záchranné služby. „Výsledkem je vystěhování obou složek z nevhodných prostor v centru města a přímé napojení na silnici I/50. Zásahy jsou díky rychlému výjezdu techniky nejen efektivnější, ale hlavně nemusí vyjíždět do ulice, kde jsou školy plné dětí,“ dodala Slámová.

Nouzku zdobí od konce července socha krokodýla.
Nouzka má svého brněnského draka. Nová socha doprovází vílu Amálku, podívejte se

Bučovičtí záchranáři zase získali novou základnu v bývalém hospodářském areálu. „Stavba trvala zhruba rok a uvědomuji si, že některým obyvatelům přinášela po tuto dobu nemalé komplikace – děkuji jim za trpělivost. Jsem velice rád, že jsme získali moderní výjezdovou základnu, která u nás zvýší úroveň občanské vybavenosti a přispěje dlouhodobě ke kvalitní zdravotní péči v našem městě,“ prohlásil starosta Bučovic Jiří Horák.

Budova už má přiděleno číslo popisné. „Aktuálně dochází k jejímu vybavování a v září by mělo dojít ke slavnostnímu otevření,“ doplnil Horák.

Celkové náklady na nová stanoviště na Vyškovsku jsou 114 milionů korun. Kraj na jejich pokrytí využil prostředky z úvěru od Evropské investiční banky a zbytek pokryl ze svého rozpočtu.

Písničkář Pokáč na jednom ze svých vystoupení. Zahraje i na festivalu Slavkov Žije.
Slavkov Žije: nový festival láká na Pokáče, Adama Mišíka, Calltu i Annabelle

Výjezdové základny mají jednotný koncept. V prvním nadzemním podlaží se nacházejí dvě stání sanitních vozidel, sanitační box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, použitého prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. Ve druhém nadzemním podlaží jsou pak pobytové prostory posádek, šatny a hygienické zázemí. Samostatným objektem je kryté stání pro vozidla a navazující nezastřešená parkovací stání.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

„Na slavkovské základně bude jedna záchranářská posádka. Pokud jde o základnu v Bučovicích, v nové budově budou posádky dvě, lékař v setkávacím systému a záchranářský tým, tedy zjednodušeně řečeno malá a velká sanitka,“ popisovala před časem ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová s tím, že pro možné posilování výjezdových skupin bude do budoucna prostor.